Suriye'de Görev Yapan Tuğgeneral, İnsan Kaçakçılığı İddiasıyla Tutuklandı

Suriye'de Görev Yapan Tuğgeneral, İnsan Kaçakçılığı İddiasıyla Tutuklandı
İnsan kaçakçılığı iddiaları hakkında açıklama yapan yetkililer, soruşturmanın gizlilikle sürdüğünü ve suçluların en ağır şekilde cezalandırılacağını belirtti.

Suriye sınırında resmi araçla insan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından emekli edilen ve Ankara'da gözaltına alınan Tuğgeneral Bilal Çokay, soruşturmanın yürütüldüğü Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki mahkemede tutuklandı.

'TSK'da kim olursa olsun rütbesine bakılmaksızın gereken yapılır'

Çokay’ın resmi araç kullanarak insan kaçakçılığı yaptığı iddiaları ortaya çıkınca Milli Savunma Bakanlığı (MSB) durumu doğrulamış ve Çokay hakkında soruşturma başlatıldığını bildirmişti.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Tuğamiral Zeki Aktürk, şu ifadelerde bulunmuştu:

"Suriye’de görevli bir Tugay Komutanının makam aracıyla Emir Astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiği hususu tarafımızdan tespit edilmiş ve savcılığa bildirilmiştir. Olay hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Hazırlık soruşturması adli makamlar tarafından gizli olarak yürütülmektedir. Olaya karışan kişiler tutuklanmışlardır. Sözleşmeli personelin sözleşmeleri fesih edilmiş, diğer personel yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Birlik komutanı Tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir. Söz konusu olayda sınır geçiş kapısından sorumlu birlik komutanının görev yeri değiştirilmiştir." ifadelerine yer verdi.

'Adli süreç gizlilikle devam ediyor'

Aktürk, bugün yapılan basın bilgilendirme toplantısında da "Gizli olarak yürütülen hazırlık soruşturması sonucunda elde edilen bilgiler kapsamında Akçakale Savcımız tarafından gözaltı kararı verildi. Konuyla ilgili idari ve adli süreç birbiriyle bağlantılı şekilde yürüyor. Adli süreçteki gelişmelere göre idari süreçler de işletilmeye devam edecektir. TSK’da disipline ve kanunlara aykırı hareket eden kim olursa olsun rütbesine bakılmaksızın gereken yapılır" açıklamasını yaptı.