Şüpheli Ölüm, Şüphesiz Çıktı

Şüpheli Ölüm, Şüphesiz Çıktı
Ermenek İlçesi, Yukarı Çağlar Köyünde 12 Eylül 2011 Günü İkindi Saatlerinde Oturduğu Evin Balkonunda Oturur Vaziyette Ölen Kişi Şüpheli Ölüm Gerekçesi İle Adana Adli Tıp Kurumuna Gönderilmişti.

 Edinilen bilgiye göre; 12 Eylül 2011 günü ikindi saatlerinde Ermenek İlçesi, Yukarı Çağlar Köyünde ikamet ettiği evinin balkonunda bağdaş kurar vaziyette vefat eden 01.01.1924 doğumlu Esmahan Özbek, Ermenek Jandarma Komutanlığı ve Cumhuriyet Savcılığınca yapılan incelemeler sonucunda ölen kişinin kimlik tespiti yapılmış, cesedin açıkta bulunan el, yüz ve kollarında herhangi bir alet izi ve darp-cebir izinin bulunmadığı görülmüş. Ancak ceset Ermenek Devlet Hastanesi götürülmüş ve burada inceleme yapıldıktan sonra klasik otopsi yapılması kararı ile Adana Adli Tıp Kurumuna sevk edilerek otopsisi istenmişti.

Adana Adli Tıp Kurumunda 13 Eylül 2011 günü yapılanı otopsi sonucuna göre; ölen maktul Esmahan Özbek’ten alınan tetkik örneklerinde kanında alkol (Etanol) bulunmadığı, kan, idrar ve iç organ parçalarında uyutucu-uyuşturucu ve toksik maddelerden hiç birisinin bulunmadığı, kişinin ölümünün kalp damar hastalığı sonucu meydana gelmiş olduğu raporla kesinleşmiştir.

Maktul Esmahan Özbek’in yakınları annelerinin haksız yere klasik otopsiye gönderilerek kendilerinin mağdur edildiği gerekçesi ile soruşturma istemişler ve soruşturma sonucunda 5271 S.lı Ceza Muhakemesi Kanunun C.M.K.159 Maddesi; “Bir ölümün doğal nedenlerden meydana gelmediği kuşkusunu doğuracak bir durumun varlığı veya ölünün kimliğinin belirlenememesi halinde; kolluk görevlisi, köy muhtarı ya da sağlık veya cenaze işleriyle görevli kişiler, durumu derhâl Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmekle yükümlüdür.” Ve “Birinci fıkra kapsamına giren hallerde ölünün gömülmesi ancak Cumhuriyet savcısı tarafından verilecek yazılı izne bağlıdır.” maddeleri ilgili şahıs/şahıslara bildirilmiş ve 3071 sayılı yasa hükümleri gereği inceleme dosyası işlemden kaldırıldığı belirtilmiş.

Maktul yakınlarından edindiğimiz bilgiye göre; annelerinin oturur vaziyette öldüğünü tanıklar ifade edip, tanık tutanaklarına da geçmiş olduğunu bildiklerini, fakat jandarma gelmeden önce merhum yatırılmış ve olay yerinde değişiklikler yapılmıştır. Kanunen güvenlik çemberine alınması gerekirken jandarma gelmeden sorumluların hiçbir önlem almayıp ölünün pozisyonunun da değişmesine neden olunduğu veya buna göz yumularak şüpheli duruma sokulduğunu düşündüklerini ifade etmişlerdir. denildi.