SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Müjdesi! e-Devlet’ten Hemen Başvurulabilir

SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Müjdesi! e-Devlet’ten Hemen Başvurulabilir
Emeklilere yönelik destek programlarına dair açıklamalar gelirken, güncel projeler de yakından takip ediliyor.

SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının yüzde 24,73, memur ve memur emeklisinin maaşlarının yüzde 19,31 oranda zamlanmasının ardından temmuz ayından itibaren zamlı maaşların milyonlarca emeklinin hesabına aktarılması bekleniyor. Söz konusu maaş ödemelerine dair gelişmeler temmuz ayının ortalarına doğru yaklaşırken emekliler tarafından yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarının yanı sıra, emeklilerin destek programları da merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu çerçevede, emeklilere yönelik düzenlemelere ilişkin yeni duyurular yayınlanıyor.

Emeklilere Ücretsiz KYK İmkanı

Emekliler yılı çerçevesinde emeklilere destekler sağlanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz süreçlerde yaptığı açıklamada Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndaki yurtlarda emeklilerin ücretsiz olarak yaz aylarında kalabileceğini belirtilmişti. Söz konusu desteğin detaylarına ilişkin bilgi veren Bakan Işıkhan:

‘’Paydaşlarımızla görüşmelerimiz neticesinde netleşen desteklerin bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, bir aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacak. Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesindeki tesisleri ücretsiz olarak tüm emeklilerimize açma kararı aldı. Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevleri, sosyal tesis ve konukevlerinden tıpkı kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabilecek. Sendikalarımızın misafirhanelerinde ve sosyal tesislerinde emeklilerimize özel indirimler sağlanmaktadır. PTTcell tarafından emeklilere özel Emekli Paketi oluşturuldu. PTT Kargo'da emeklilere özel indirim sağlanıyor. TCDD'de yıl boyunca emekliler için ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandı. YÖK ile yapılan işbirliği kapsamında Kuşaklararası Dayanışma ve Aktif Yaşlanma temelli 3. Yaş Üniversitesini yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yerli ve milli ödeme sistemimiz olan Troy ile bankalarla yaptığımız protokol çerçevesinde emekli kartları aracılığıyla fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde, giyim mağazalarında indirimler tanımlanacak’’ dedi.

2024/06/14/aile-bakanligi-destekleri-2024.jpg

Emekli KYK Yurdu Başvurusu

KYK yurdunda ücretsiz kalmak isteyen emeklilerin nasıl başvuruda bulunacağı merak ediliyor. TC kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet’e giriş yapan emekliler ‘’Emekliler İçin KYK Yurtlarında Konaklama Ön Başvurusu’’ hizmeti üzerinden başvurularını iletebilecekler.