Sokak Hayvanlarıyla İlgili Yasa Teklifi: Tedbir Almayan Belediyelere Yaptırım Geliyor

Sokak Hayvanlarıyla İlgili Yasa Teklifi: Tedbir Almayan Belediyelere Yaptırım Geliyor
AK Parti kaynakları, Meclis'e sunulacak sokak hayvanlarıyla ilgili yasa teklifiyle önlem almayan belediyelere yaptırım öngördüklerini belirtti.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, açıklamasında “Elbette tartışıyoruz, istismar eden, bu konuda hiçbir şey yapmayan belediyeler var. Bakanlıkların ve valiliklerin devreye girmesi noktasında bir düzenleme olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Güler, bütün sokak köpeklerinin toplanmayacağını vurgulayarak,“Bizim amacımız sorunu doğru tespit etmek, sorunla beraber toplum sağlığımızı etkileyen, sokakların güvende olmasını engelleyen, çeteleşmiş köpeklerin toplanması, barınaklara alınıp kısırlaştırılması ve sahiplenilmesi. Saldırganlığı normalleştirilemeyen ve sahiplenme imkanı olmayan köpeklerin uyutulması” şeklinde konuştu.

İl özel idareleri, büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 25 bini aşan büyükşehir ilçe belediyeleri ile diğer belediyeler, terkedilmiş, bakıma muhtaç veya tehlikede olan hayvanların iyileştirilmesini ve sahiplendirilene kadar barınmalarını sağlamak amacıyla hayvan bakım merkezleri kuracaklar. Bakım merkezlerinin finansmanı için belediyeler, üç yıl boyunca bütçe gelirlerinin binde 5’ini kaynak olarak ayırmakla yükümlü olacaklar. Bu oran, büyükşehir belediyelerinde binde üç olarak uygulanacak.

Belediye Görevlerini Yerine Getirmezse Valilikler Devreye Girecek

Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen belediyelere çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Belediyelerin etkisiz olduğu durumlarda, valilikler hizmet alımı yöntemini kullanarak bakım merkezleri kurabilecekler. Giderler belediyelerden veya il özel idarelerinden tahsil edilecek. Bu şekilde tahsil edilemezse, belediyelerin İller Bankası paylarından kesinti yapılacak.

Tedbir Almayan Beledıyeye Yaptırım

AK Parti kaynakları “Görevini yapmayan bedelini ödeyecek. Gerekirse başkanlara görevi ihmalden soruşturma da açılır. Başıboş köpeklerden mağdur olanlar da ilgili belediyeye karşı tazminat davası açabilir” diyerek konuştu.
Bir ay içinde sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak,Abdullah Güler’in açıklamalarına karşın AK Partililer, “bir ay içinde sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasından geri adım atılmayacağını” ifadelerini kullanıyorlar.