Sınav İddialarına Tepki: Veliler CİMER'e Başvurdu, Okullardan Uyarı Geldi

Sınav İddialarına Tepki: Veliler CİMER'e Başvurdu, Okullardan Uyarı Geldi
Veliler, sınav sorularının önceden verildiği iddiası üzerine CİMER'e başvurdu; bazı okullar, etik dışı hareketlerin sınav iptalini getirebileceğini belirtti.

Dün, ülke çapında gerçekleşen "Calculus BC Sınavı"na hazırlanan lise öğrencilerine yönelik iddialar var. Öne sürülen iddiaya göre, sınavın yapıldığı geceden bir önce, belirli bir dershane özelindeki öğrencilere Zoom üzerinden sınav soruları verildi.

CİMER’e başvuran veliler, “Aylarca çalışıp emek sarf eden binlerce öğrencinin hakkı gasp edilmiştir. Konunun ivedilikle araştırılmasını ve soruları elde edip kendi öğrencilerine veren kişi ve/veya kuruma kanunun gerektirdiği yaptırımın yapılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.Bazı okul yöneticileri, velilere ve öğrencilere gönderdikleri yazılarda, sınav sorularının satışa çıkarıldığına dair bilgiler aldıklarını belirttiler.

Soruların bir gece önce öğrencilere çözdürüldüğü iddia edilen dershanenin websitesinde "başarı garantisi" sunulduğu belirterek,“AP Calculus prestijli üniversitelerin çoğu bölümüne kabul edilebilmek için almanız gereken bir programdır. Limit, türev, integral konularına temel girişi kapsar. Yüksek matematiğin temel konularına hâkim olmanız için gerekmektedir. Avrupa veya Amerika’daki seçkin üniversitelerin mühendislik, tıp, ekonomi, fizik, matematik gibi bölümlerine kabul edilebilmeniz için bu dersi almanız ve öğrenmeniz gerekmektedir. Biz öğrencilerimize AP Calculus ABBC sınavlarında başarıyı garanti ediyoruz” diyerek konuştu.

Sınav İptal Olur

Konu hakkında açıklama yapan bir okul, dün veli ve öğrencilere gönderdiği yazıda şu sözleri kullandı:“Bu yıl yapılan AP sınavlarının güvenliği ile alakalı bazı kaygılar tarafımıza ulaşmış durumda. Sınav sorularının sızdırılmış olduğu ve gerek internet üzerinden gerekse şüpheli itibara sahip bazı danışmanlar tarafından soruların satıya çıkmış olduğu ile ilgili geri bildirimler aldık. Kaygılarını bizimle paylaşan herkesi dinledik ve doğrudan College Board’la güvenilir tüm bilgilerin ayrıntılarını paylaştık. Sınavlar titizlikle incelenecek ve herhangi bir olağandışı durum saptanması durumunda, etik olmayan metotlar kullanan kişilerin sınavlarının iptalinin yanı sıra hukuki sonuçlarla da karşılaşmaları mümkün olacak.” dedi.