Şimşek: Kira Zamlarında Yüzde 25 Sınırı Kalkıyor!

Şimşek: Kira Zamlarında Yüzde 25 Sınırı Kalkıyor!
Mehmet Şimşek, canlı yayında kira zamlarında uygulanan yüzde 25 sınırının kaldırılacağını belirtti; bu değişiklik 1 Temmuz 2024'te yürürlüğe girecek.

Mehmet Şimşek'in katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamalarda kira zamlarına ilişkin uygulanan yüzde 25'lik sınırın kaldırılacağını duyurdu. Milyonlarca kiracı ve ev sahibini ilgilendiren yüzde 25'lik zam sınırı uygulaması 1 Temmuz 2024'te sona eriyor.

Şimşek ,''Kira artışlarına 25 yasasının devam etmesinin bir mantığı olmadığını, büyük ihtimalle devam etmeyeceğini düşünüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Genel olarak az müdahale gerekli. Sadece arzı arttıracak teşvikler ile piyasaya müdahale edebiliriz Şimşek, vergilerde artış olmayacağını da belirterek "KDV’yi artırdık, akaryakıtta ÖTV’yi artırdık. Neden? Deprem yaralarını sarmak için. Bunlar bu sene yapılmayacak." dedi.

Enflasyonda Büyük Oranda İyileşme Var

Bakan Şimşek, ''Fon akışında bizim öngördüğümüzden çok daha büyük bir artış var. Programın çalıştığı ortaya çıktıkça Türkiye'ye talep artıyor. Ekonomide büyümenin kompozisyonu iyileşiyor, daha sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme var. Makroekonomik dengesizlikler yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Programa olan güven güçlü, sürekli pekişiyor. Programlar canlı organizma gibidir. Sürekli tekrar güçlendirilmesi, iyileştirilmesi, temellerinin sağlamlaştırılması çok önemli. Programı sürekli bir şekilde güçlendirme çabamız var ve bu devam edecek. Enflasyon beklentilerinde geçen yıla göre muazzam bir iyileşme var.''

IMF'ye yöneltilen eleştirilere de yanıt veren Şimşek,''Bu program Türkiye'nin kendi programıdır. Hiçbir uluslararası kuruluşla diyaloğa girmedik'' şeklinde konuştu.

Döviz Kuralrı Hakkında Açıklama Geldi

Bakan Şimşek "Şu anda biz piyasadan döviz almasak lira belki 30'un altına düşerdi. Biz rezerv biriktiriyoruz, rezerv pozisyonumuzu güçlendirmemiz lazım." dedi.