SGK’dan Kadınlara 11 Bin 317 TL Destek! Çalışma Bakanı Işıkhan Müjdeyi Verdi!

SGK’dan Kadınlara 11 Bin 317 TL Destek! Çalışma Bakanı Işıkhan Müjdeyi Verdi!
SGK ve AB’nin iş birliği kapsamında başlatılan çalışan annelere 325 euro destek projesine yoğun ilgi gösteriliyor. Başvurular 3 Haziran’da başlarken, Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan şu ana kadar 15 bin 166 kişinin başvuru yaptığını açıkladı. İşte detaylar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kadın istihdamının artırılması kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Avrupa Birliği’nin (AB) iş birliğiyle başlatılan çalışan annelere 325 euro (güncel kurla 11 bin 317 TL) destek projesine yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Hem kadın istihdamını artırmayı ve hem de çalışma hayatı ve aile müessesi arasındaki dengenin muhafaza edilmesine önem verdiklerini söyleyen Bakan Işıkhan, "SGK olarak özellikle kadınların istihdam sürecine katılmaları noktasında gerekli destekleri ve çalışmaları planlıyoruz. Yakın zamanda da bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışma hayatında kadınları istihdamda tutan ve koruyan politika ve hizmetlere ağırlık veriyoruz" ifadelerini kullandı.

para-nedir.webp

15 BİN 166 KİŞİ BAŞVURDU

Işıkhan, AB desteğiyle SGK tarafından uygulanmaya başlanan "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ne (EDU-CARE II) müracaatların 3 Haziran tarihinde başladığını anımsatarak şunları söyledi:

"Bu projemiz, çocuklu annelere yönelik tasarlandı. 3 bin 500'ü anne, 3 bin 500'ü bakıcı olmak üzere toplam 7 bin kadının kayıtlı istihdamı 12 ay boyunca desteklenecek. 12 ay boyunca Ankara, İzmir ve İstanbul'da başvuran annelerin çocukları 36 ayını doldurana kadar, çalıştırdıkları bakıcılar için teşvik ödemesinde bulunulacak. Projeyle aylık her bir çalışan anne için bugünkü kurla 11 bin 400 lira destek vereceğiz. Projeyle sigortalı annelere toplamda 13 bin euro destek aktarılacak. Projeyle ilgili gerekli teknik altyapıyı planladık, ofislerimizi kurduk. Başvuru sayımız 15 bin 166 kişiye ulaşmış durumda. Kayıtlar temmuz ayına kadar devam edecek, ağustos ayında annelere destek ödemelerimizi başlatacağız."