Seçmeli Kürtçeʹye Mardinʹden talip

Seçmeli Kürtçeʹye Mardinʹden talip
Mardin Artuklu Üniversitesi, ilk ve ortaöğretimde uygulanması planlanan Kürtçe seçmeli dersin organizasyonuna talip.

 İki yıl önce Kürt Dili Enstitüsü ile Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümüʹnü kurarak bir ilke imza atan Mardin Artuklu Üniversitesi bu kez ʹKürtçeseçmeli ders olabilirʹ diyen Milli Eğitim Bakanıʹna mektup yazıp, bu dersin koordinasyonunu üstlenmeye talip oldu

Nur Cemaatiʹnin kurucusu Saidi Nursiʹnin adını taşıyacak bir enstitü kurmak için harekete geçen Mardin Artuklu Üniversitesi, ilk ve ortaöğretimde uygulanması planlanan Kürtçe seçmeli dersinin organizasyonuna talip olarak yeni bir atakta bulundu.

MEKTUPLA BAŞVURDULAR

Akşamʹdan Ali Ekber Türkʹün haberine göre; İlk Kürt Dili Enstitüsü ile Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümüʹnü kurarak iki yıldır Kürtçe akademik eğitim veren üniversite, ʹKürtçe seçmeli ders olabilirʹ diyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçerʹe mektupla başvurdu.

DEMOKRATİKLEŞME ADINA SEVİNDİRİCİ

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, mektubunda iki yıllık deneyimlerinden söz ederek, ʹBiz, mevcut potansiyelimiz ve iki yıldır edindiğimiz deneyimle her türlü işbirliğine hazır ve talibizʹ dedi.

ʹKürtçenin seçmeli ders olmasının, demokratikleşme yolundaki çabalara olumlu katkı sağlayacağını" belirten Yıldırım, üniversite bünyesinde 40ʹı yüksek lisans, 20ʹsi lisans olmak üzere 60 öğrencinin Kürtçe eğitim gördüğünü, lisans kontenjanını 100ʹe çıkarmak için YÖKʹe başvurduklarını kaydetti.

Yıldırımʹın, Bakan Dinçerʹe geçen hafta gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı:

ʹHem yüksek lisans, hem de lisans derslerini yürüten biri profesör, üçü yardımcı doçent, altısı da öğretim görevlisi olmak üzere 10 öğretim elemanımız kadrolu olarak görev yapmaktadır. Bu öğretim elemanları halen üniversitemizin bütün birimlerinde okutulan Seçmeli Kürtçe Dersiʹni de yürütmektedirler. Ayrıca ekip halinde her kademe için ders kitabı ve materyalini hazırlama çalışmalarını sürdürmektedirler. Düzenlediğimiz ʹKürtçe Okutman Adayı Yetiştirme Kursuʹna müracaat eden 500 adayı sınavlara tabi tutup başarılı olan 50 kişiyi üç aylık yoğunlaştırılmış eğitime aldık ve sertifikalarını verdik. Halen kesintisiz bir şekilde kurlar halinde sertifikalı kurslarımız Kurmanc", Zazak" ve Soran" lehçelerinde devam etmektedir.ʹ

ʹSINAVLARI BİZ YAPALIMʹ

Mektupta, seçmeli Kürtçe dersine geçiş sürecine ilişkin bazı öneriler şöyle sıralandı:

*Uygulamaya pilot bölge ve okullardan başlanmalı.
*Potansiyel eğitmen kontenjanı belirlenmeli.
*Eğitmen adayları Mardin Artuklu Üniversitesiʹndeki hocalar tarafından sınava tabi tutulmalı.
*Sınav sonunda seçilen adaylar, bu hocalar tarafından yoğunlaştırılmış eğitimden geçirilmeli.
*Başarılı olanlara ʹsertifikaʹ veya Bakanlığın uygun göreceği başka bir isimle başarı belgesi verilmeli. Mardin Artuklu Üniversitesinin mevcut kadrosundan azami derecede istifade edilmelidir.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Bakanlığın uygun görmesi halinde bu dersin koordinasyonu için her türlü işbirliğine hazır ve talip olduklarını vurgulayan Yıldırım, ʹZira işin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine veya üniversite rektörlüklerine havale edilmesi durumunda pratikte bazı kargaşalar yaşanabilecektir. Bu da, çok önemli bu adımın beklenen verimi vermeyebileceğine ilişkin endişe yaratmaktadırʹ dedi.