Recep Konukʹtan Çanakkale Zaferi Mesajı

Recep Konukʹtan Çanakkale Zaferi Mesajı
Çanakkale ruhu varlığını Muhafaza ediyor.
Pamkobirlik Genel Başkanı Recep Konuk. Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gününü kutladı.
 
Çanakkale Zaferi’nin 95.yıldönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı, Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, milletimizin her ferdinin içinde Çanakkale ruhunun canlı ve dipdiri olduğunu belirterek, ‘’ En genç nesiller bile Çanakkale’de verilen mücadelenin içinde yer almışçasına bir ruh halini bugünde benliklerinde Çanakkale zaferinin üzerinden 95 yıl geçti. O mahşeri mücadelenin ve yurdumuza yönelik tarihin en kanlı hücumlarından birinin yaşandığı günler geride kalalı bir asra yaklaştı. O acı, fakat bir o kadar şerefli mücadelenin içinde yer alan nesiller de, o mücadelenin canlı şahitleri de bugün yaşamıyorlar.Millet hafızası, o tarihi anı ve Çanakkale’de yaşanan ulvi hissiyatı nesilden nesle aktararak unutulmasına müsaade etmedi.
 
Milletin her ferdi ve her gelen nesilde o mücadelede bir hissiyatına karşılık buldu. İmparatorluk coğrafyasının tevhidi kurtarmak gayretiyle verdiği son ve o en büyük mücadelede inancı, kökü ve kökeni her ne olursa olsun bila istisna imparatorluğun tüm unsurları yer aldı. Bugün adını bile unuttuğumuz sancaklardan koşup Çanakkale’de buluşanlar hala yan yana yatıyor. O günün ve milletimizin kültürel zenginliğinin sembolü, milletimizin tüm unsurları da peşinde koştukları kardeşlik ve ortak gayenin kaderlerini tecelli ettirdiği mevzilerde nizasız ve dostça ebedi istirahattalar.
 
Çanakkale’nin unutulmazlığı ve nesilden nesle aynı hissiyatla yaşanmasının nedeni de buradadır. O çetin mücadelede her kesimin ve herkesin yeri vardır. Bugün sınırlarımızın dışında olan kardeşlerimizin de Anadolu’daki her hanenin de Çanakkale şehidi ya da gazisi olan aile büyüğü mevcuttur. Her gelen yeni nesil onların hikâyeleriyle büyümüş ve o mücadelede kendinden bir parça bulmuştur. O ulvi mücadelede bugün herkesimin ve herkesin benimseyeceği bir gaye vardır. Bunun adı hürriyettir, bunun adı birliktir, bunun adı namustur, bunun adı vatandır, bunun adı fedakârlıktır, bunun adı tek dişi kalmış canavara karşı topyekün bir milletin iddiasını devam ettirme mücadelesidir.
 
Çanakkale’de kanlarıyla birliği kurtaran ve zaferi göremeyip destanını yazan, Mehmet Akif’in Bedr’in aslanlarıyla eş tuttuğu şanlı şehitlerimizin verdiği mücadele bugünün meselelerinin çözümü için de ilham kaynağımızdır. Sefada da cefada da birlik. Doğu, batı, kuzey, güney vatanın her yerinde, her köşesinde ve her kişisinde birlik. Çanakkale’de aynı amaç için birbirine sarılanların; zengin, fakir, kentli, köylü, kökü, kökeni, nesebi ve meşrebine bakılmaksızın hepsinin tek adı vardı; Çanakkale Şehidi. Ve yüzbinlerin ortak adı olan o ismin kahramanları hala birliğimizin teminatı, hür ve bağımsız yaşama irademizin ilham kaynağıdır.
 
Sen bu âvizenin altında, bürünmüş kanına,
Uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına,
Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana...
Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.
 
Dizeleriyle Mehmet Akif’in kahramanlıklarını destanlaştırdığı aziz şehitlerimizin, bize emaneti vatanımıza dün olduğu gibi yarınlarda da sahip çıkmayı, onların vatanları için gösterdiği yürekliliğin karşılığı olduğunu düşünüyor, “şehitlerin vuruldukları değil unutuldukları anda öleceğini” idrak etmiş Türk çiftçisi olarak aziz şehitlerimizi asla unutmamak, unutturmamak ve hatıralarına sahip çıkma kararlılığında olduğumuzu ifade ederek, Çanakkale Deniz Zaferinin 95. Yıldönümünü ve Şehitler Gününü kutluyor, bu vesileyle destansı kahramanlıklarını yüreğimiz titreyerek içimizde hissettiğimiz, aziz şehitlerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi, rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum.
 
Dualarımız onlarla.’’