RAMAZAN AYI YARIN BAŞLIYOR

RAMAZAN AYI YARIN BAŞLIYOR
11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı yarın başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ramazan hizmetleri konusunda il ve ilçe müftülüklerine genelge gönderdi. Buna göre, ramazan boyunca sabah ezanları Diyanet Takvimi’nde gösterilen imsak vakitlerinde ve her camide aynı anda okutulacak. Müftülükler, ramazana özel vaaz ve irşat programı hazırlayacak.

Merkezi konumdaki bazı camiler, merkezi vaaz sisteminden ayrılacak. İlahiyat fakültesi öğretim üyeleri, eğitim merkezi öğretmenleri, imam-hatip öğretmenleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenleri, emekli müftü, vaiz ve liyakat sahibi imam hatiplerin bu camilerde vaaz vermeleri sağlanacak. Vaazların zamanında başlaması ve ezan vaktinde bitirilmesi konusunda gerekli dikkat gösterilecek.
ORUÇ SÜRESİ 16 SAAT
Ağustos ayına denk gelen ramazanda, oruçlu geçen süre 16 saate yaklaşacak. Ramazanda ilk gün oruçlu geçen süre Karamanʹda 15 saat 49 dakika, Ankara’da 15 saat 50 dakika , İstanbul’da 15 saat 57 dakika, İzmir’de 15 saat 40 dakika, Hakkâri’de 15 saat 36 dakika, Çanakkale’de ise 15 saat 52 dakika olacak.