Putin'den Kuzey Kore Ziyareti: Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşması

Putin'den Kuzey Kore Ziyareti: Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşması
24 yıl aradan sonra Kuzey Kore'yi ziyaret eden Putin, imzalanan kapsamlı ortaklık anlaşmasıyla taraflardan birine saldırı durumunda karşılıklı yardımlaşma sözü verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği Kuzey Kore ziyaretinde Kim Jong-Un ve geniş bir kalabalık tarafından heyecanla karşılandı. İki lider, Kim Il Sung Meydanı'nda Rus bayrakları taşıyan kalabalığın yoğun ilgisi eşliğinde halkı selamladı.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan duyuruya göre, Kuzey Kore'ye ziyaret gerçekleştiren Putin ve Kim'in görüşmesi başkentte düzenlenen bir törenle başladı. Görüşme, iki ülkenin bakanları ve yetkililerinin katılımıyla genişletilmiş formatta sürdürüldü.

'Saldırı Halinde Birlik'

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilere vurgu yaparak, "Rusya ve Kuzey Kore, yıllardır sağlam dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri ile birbirine bağlı. Ülkelerimiz arasındaki etkileşim eşitlik ve birbirimizin çıkarlarına karşılıklı saygı ilkelerine dayanıyor" dedi.

Putin, "Ukrayna meselesi dahil olmak üzere Rus politikasına yönelik tutarlı ve değişmez desteğinize değer veriyoruz. Burada, ABD ve müttefiklerinin Rusya'ya yıllardır dayatmaya çalıştığı hegemonik ve yayılmacılık politikasına karşı mücadelemizi kastediyorum" şeklinde konuştu.

Putin, Kuzey Kore ile imzalanan kapsamlı ortaklık anlaşmasının, taraflardan birine yapılacak saldırı durumunda karşılıklı yardımlaşmayı öngördüğünü belirtti.

Putin, Kuzey Kore lideri Kim'i Moskova'ya davet etti.

"Rusya ile stratejık bağımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz"

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Putin ile görüşmesinin önemine vurgu yaparak, "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, en yüksek gelişim dönemine girdi ve stratejik öneme sahip. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, geçen yüzyılda Kore-Sovyet ilişkileri dönemiyle bile kıyaslanamayacak kadar yüksek refah dönemine girdi." ifadelerini kullandı.

Kim, Rusya'nın dış politika hamlelerine destek verdiklerini ifade ederek, "Kuzey Kore hükümeti, güçlü Rusya Federasyonu'nun dünyada stratejik istikrar ve dengenin korunmasındaki önemli misyonunu ve rolünü takdirle karşılıyor, Rus hükümeti, ordusu ve halkını, ülkenin egemenliğinin, güvenlik çıkarlarının ve toprak bütünlüğünün korunması amacıyla Ukrayna'da özel askeri operasyonu uygulamasında destekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kim, dünyanın sürekli değiştiğini ve giderek karmaşıklaştığını belirterek, "Bu durumda Rusya ile Rusya yönetimi ile stratejik bağımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Rusya'nın siyasetini tümüyle koşulsuz destekleyeceğiz." diyerek konuştu.