PTT 900 TL Fatura Yardımı Mayıs 2024! Başvuru Şartları Neler?

PTT 900 TL Fatura Yardımı Mayıs 2024! Başvuru Şartları Neler?
Aile Bakanlığı, ihtiyaç sahiplerine yönelik yaptığı duyuruda PTT üzerinden fatura yardımı yapacağını açıkladı. Peki, kimler bu yardımdan faydalanabilecek, başvuru şartları neler? İşte ayrıntılar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan açıklamada dar gelirli vatandaşlara doğal gaz tüketim desteği sağlanacağı açıklandı. Yapılan açıklamada “Türk vatandaşlarından doğal gaz arzı sağlanan il/ilçede ikamet eden ve 3294 sayılı Kanun kapsamında oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenen hanelere doğal gaz tüketim desteği sunulmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

3294 sayılı yasa doğrultusunda ihtiyaç sahibi olup hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin üçte birinden (2024 yılı için 5 bin 667 lira) az olan haneler (hanesinde memur, noter ve muhtar bulunanlar hariç) için fatura desteği ödeneceği belirtildi.

para-fatura.webp

EN DÜŞÜK 900 TL YATIRILACAK

PTT’den yapılan önemli duyuru ile özellikle doğal gaz tüketim desteği almak isteyen vatandaşların başvuru işlemlerini e-Devlet’ten yapmaları gerekiyor. Yardıma muhtaç vatandaşlara, T.C. Kimlik kartı ve fatura ile müracaat etmeleri halinde devlet tarafından 2 bin 500 liraya varan doğal gaz desteği ödemesi verilecek. Doğalgaz desteği, 2022 yılında başlayan ve kış ayları boyunca her ay düzenli olarak ödenen en önemli sosyal yardım ödemelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Söz konusu destekten faydalanmak isteyen dar gelirli aileler için ödenecek tutar illere göre belirlenecek ve en düşük 900 TL olarak yatırılacak. Devletin sosyal yardımları büyük bir hızla devam ederken başvuru işlemleri ise e-Devlet üzerinden yapılacak. e-Devlet’e yapılan başvurusu onay alan kişilere devlet doğal gaz desteği olarak faturası üzerinden para yardımı ödeyecek.