Özdoğan: Haykent Başvuruları Başladı

Özdoğan: Haykent Başvuruları Başladı
Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan, Haykent projesi için resmi başvuruların başladığını belirterek başvuruların 2 Mayıs 2008 tarihinde sona ereceğini söyledi.

Ereğli Belediye Başkanı Özdoğan, Haykent projesinin Ereğli’ye sağlayacağı katma değerin Şeker Fabrikası’nın sağladığı katma değerin en az 6 katı olacağını belirterek, “Ereğli’mizde yapılan Haykent projesi organize ve çağdaş hayvancılık yapılması adına gerçekleştirilen ülkemizde ki en büyük projedir. Bu proje tam anmalı ile uygulandığında Ereğli’mize Şeker Fabrikamızın yaptığı katkının 6 katı kadar fazla bir katma değerle birlikte girdi sağlayacaktır. 3 yıldır çalıştığımız bu büyük proje ile ilgili olarak daha önce vatandaşlarımıza yönelik bilgilendirme toplantıları düzenledik. 50 ve 100 sağmallık bölümlerin satışlarına başladık. 50 sağmal bölümde yaklaşık 150; 100 sağmallık bölümde ise 300 büyükbaş hayvanın barınacağı ve toplamda 60 bin büyükbaş hayvanın açık besi şartlarında yer alacağı bu büyük projede sadece ahırlardan oluşmamakta. Bu proje gübre çukurundan, yeni doğan ünitesine, yem silosundan, konutlara kadar her şeyin tam anlamı ile düşünüldüğü komplike bir proje olacaktır” dedi.

 

 

Özdoğan, bu önemli projenin Belediye ve TOKİ işbirliği ile gerçekleştirileceğini belirterek, “Önemli olan ise buranın satışı ve işletmesidir. İşletmeciliği ise yapımından çok daha önemlidir. Bu noktada işletmenin verimli olarak devamı ve hükümetimizin sağladığı desteklerden faydalanmak amacı ile Haykent isimli bir kooperatif kuruldu. Kooperatifimiz buranın işletilmesi ve hayvanların sağlıklı şartlarda yetiştirilmesinin denetimini sağlayacaktır. Bu projenin bence en önemli ayağı yapımı ve satışı kadar doğru ve verimli işletilmesi olmaktadır. Bu işletme doğru bir şekilde ilerlediğinde Ereğli’mize büyük bir ekonomik kaynak ve aynı zamanda yaklaşık 10 bin kişiye istihdam olanağı da sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

Haykent Projesi’nin Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise eşine az rastlanır bir proje olarak pilot olarak uygulanacağını dile getiren Özdoğan, “Bu proje, Ereğli süt üretimini 3 katına çıkartacak, aynı zamanda soğutulmuş süt üretildiğinden direkt sanayiciye aktarımı sağlanacaktır. Proje, kaliteli süt üretiminin yanında Ereğli’ye hayvancılık borsasında önemli bir yere gelme fırsatı da sunacaktır. Bütün bunların yanı sıra HAYKENT sayesinde Ereğli içinde yayılmış olan küçük çaplı işletmeler ve hayvancılık tek bir merkezde toplanmış olacaktır. Küçük çaplı işletmelere de bu projede birlikte hareket etmeleri imkânı sağlanmıştır” diye konuştu.

 

 

Resmi Başvurular için Belediye’de oluşturulan bir odada Başkan Yardımcılarının gelen vatandaşlara ayrıntılı olarak bilgi verdiğini ve aynı zamanda başvuruları kabul ettiğini hatırlatan Ahmet Özdoğan, “Vatandaşlarımız başvuru sırasında 50 sağmallık bölümler için 10 bin YTL., 100 sağmallık bölümler için 20 bin YTL.’lik başvuru bedellerini, Ziraat Bankası’nda açılan hesaba yatırarak hak sahibi olacaklardır. Kalan kısım ise ahırlar tamamlandıktan sonra 180 ay taksit yapılacaktır. Başvurular 2 Mayıs 2008 tarihine kadar sürecek” diyerek konuşmasını tamamladı.