Otomatik vitese özel ehliyet

Otomatik vitese özel ehliyet
B1 ehliyeti geliyor: Otomatik vitese özel ehliyet alınabilecek..

 Ehliyetlerde yeni dönem başlıyor. Otomatik vitesli araçlar için artık özel ehliyet alınacak. Yeni ehliyetlerin sınıfı ise B1 olarak adlandırılacak.

OTOMATİK VİTESE ÖZEL EHLİYET
Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Teklife göre, Trafik Kanunuʹnun 38ʹinci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vitesotomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler.

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Yasa teklifini AK Parti hazırlayıp,Meclis Başkanlığıʹna sundu.

Teklif, Trafik Kanunuʹnda değişiklik içeriyor.

Teklife göre, Trafik Kanunuʹnun 38ʹinci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak.

DÜZ VİTES ARAÇ KULLANAMAYACAKLAR
B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi.

Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor.

İlk öğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.