ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI BAŞLIYOR

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI BAŞLIYOR
20102011 Eğitim-öğretim yılının birinci dönemi son buluyor.
Karne törenleri nedeniyle bir mesaj yayımlayan İl Milli Eğitim Müdürü Sebahaddin ALTUN
Şunları söyledi;  “.2010–2011 Eğitim-öğretim yılının birinci dönemini huzur ve sağlıkla tamamlamış bulunuyoruz. Harcadığınız emeklerden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Karne, öğrencinin başarılı ya da başarısız olarak etiketlendiği bir belge değil; öğrencinin bulunduğu eğitim ortamında ondan beklenen bilgi ve beceri alanındaki yeterlilikleri ne derece gösterdiğine ilişkin bir ara değerlendirme olarak algılanmalıdır.
 
       Değerli Anne-Babalar,
 
      Karne gününde de takdir ve teşekkürlerle dolu karne getiren çocuklarımız olacağı gibi, düşük notlu karneleri olan çocuklarımız da olacak. Karneleri iyi olan çocuklarımız hediye ve ödüllerle karşılanırken, iyi olmayanlar da ceza ile karşı karşıya kalmamalıdır. Yargılama, cezalandırma, eleştirme ve olumlu ile karşılaştırma ailelerimizin yaptığı eğitim yanlışlarındandır. Halbuki her koşulda, anne-babalar çocuklarına karşı anlayışlı bir tutum içine girmelidirler. Unutmamalıyız ki zayıf bir karne, ebeveynlerden çok, çocuğun duygu durumunda farklılıklara yol açacaktır. Kendini yetersiz hissetme, mutsuzluk, umutsuzluk, derslerden uzaklaşma dışında bir de çevreden aldığı veya alabileceği olumsuz tepkilere karşı kendini koruma çabasına girecektir.
 
      Kıymetli Meslektaşlarım,
 
        Ülkemizin ve Cumhuriyetimizin geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımız sizlerin eseri olacaktır. Öğrencilerinize tatili dinlenerek, ders ve ödev etkinliklerinin dışında okuma, ailesi ile birlikte sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak zaman geçirmelerini tavsiye edin. Öğretmenler olarak yaptıklarımızı, yapmak isteyip de yapamadıklarımızı, varsa hatalarımızı, bunların ışığında gelecek öğretim döneminde nasıl daha faydalı olabileceğimizi bir kez daha gözden geçirin. Derslerinizde mutlaka Kurtuluş Savaşını, onun şanlı askerlerini ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü öğrencilerinize anlatınız.
 
     Sevgili Öğrenciler,
 
              Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetini omuzlarınızda sizler yükselteceksiniz. Sizler de bunu sağlamak için sorumluluklarınızın farkında olmalı ve bu sorumlulukları yerine getirmek için elinizden gelen çabayı sarf etmelisiniz.
 
           Önümüzdeki bu tatilin sizleri kesinlikle rehavete düşürmemesini diliyorum. Unutmayın tembel, öğrenemeyen öğrenci yoktur Okumanın bilincinde olmayan çalışmayan öğrenci vardır. Sizlere bol kitap okumanızı öneriyorum, okuma sevgisini kazandıktan sonra okumayı alışkanlık haline getirdiğinizde, çalışma konusunda bütün engelleri aşarsınız. Sonuçta hedefinize ulaşırsınız.
 
           Yorucu bir eğitim-öğretim yılının birinci dönemini geride bırakırken tüm öğretmen ve öğrencilerimizin tatillerini sağlık-mutluluk içerisinde geçirmelerini temenni ediyorum ”dedi.