Murat Emir: Yargı Paketi Taslağında 'Etki Ajanlığı' Maddeği Kaldırılacak

Murat Emir: Yargı Paketi Taslağında 'Etki Ajanlığı' Maddeği Kaldırılacak
CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, 9. Yargı Paketi'nde yer alan 'etki ajanlığı' düzenlemesinin çıkarılacağını açıkladı, bu karar gündemde önemli bir değişiklik olarak değerlendiriliyor.

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, parlamento muhabirleri ile bir araya geldiği kahvaltıda, TBMM'de tartışılan konular hakkında değerlendirmelerde bulundu. Emir, hükümetin gündeminde olan 9. Yargı Paketi'nde yer alan "etki ajanlığı" maddesinin çıkarılacağını ifade etti.

Emir, yargı paketi taslağıyla ilgili dolaşan metne ilişkin endişelerini şu sözlerle dile getirdi:

Bu taslağın MHP tarafından hazırlandığı yönünde de bilgiler var. Bu taslağın içinde kabul edemeyeceğimiz hükümler var, bunların başında da Etki Ajanlığı maddesi geliyordu. Etki Ajanlığı, sınırları belli olmayan bir madde olarak karşımıza çıkmıştı ve bunun savcılara bir maymuncuk olarak verildiği, savcıların kimi zaman istediklerinde kapıları onunla açabilecekleri, istediklerini yargılayabilecekleri bir alan yaratıyordu.

"SÖZ VERİLDİ"

Hukuk devletinde böylesine öngörülemez ceza maddeleri olamaz. Ceza maddeleri kesin, açık, öngörülebilir ve sınırlarının belli olması gerekiyor. Türkiye’yi kaotik bir ortama sokmak için kullanılabileceği yönünde kaygılarımız vardı. Geldiğimiz noktada, dokuzuncu yargı paketinde bu maddenin yer almayacağı sözü verildi. 6284 Sayılı Yasa’nın en önemli maddelerinden biri olan, “Zorlama hapsin” kaldırılacağı kaygısı da vardı. O konunun da yer almayacağı sözü verildi." ifadelerini kullandı.