MEMURʹA EK ZAM MÜJDESİ

MEMURʹA EK ZAM MÜJDESİ
Milyonlarca memur ve emekli için ek zam umudu.
Hükümet, memur ve sözleşmeli personelle memur emeklilerinin maaşlarına yılın her iki altı ayı için yüzde iki 2.5 oranında zam yaptı. Ancak altı aylık enflasyonun bu oranı aşması halinde maaşlara enflasyon farkı zammı yapılıyor.
 
Yılın ilk yarısında yüzde 3.5ʹin üstüne çıkan enflasyon sonrasında memur maaşlarına Temmuz ayında bir puanın üstünde ek zam yapılmıştı. Hükümet, memur ve sözleşmeli personelle memur emeklilerinin maaşlarına yılın her iki altı ayı için yüzde iki 2.5 oranında zam yaptı.
 
Ancak altı aylık enflasyonun bu oranı aşması halinde maaşlara enflasyon farkı zammı yapılıyor. Yılın ilk yarısında yüzde 3.5ʹin üstüne çıkan enflasyon sonrasında memur maaşlarına Temmuz ayında bir puanın üstünde ek zam yapılmıştı.
 
Enflasyon farkı zammı umudu, yılın ikinci yarısı için de belirdi. Temmuz-Kasım döneminde enflasyon yüzde 3.03 artışla, memura verilen yüzde 2.5 zammın üstüne çıktı.
 
3 Ocakʹta açıklanacak olan Aralık enflasyonu, yarım puana kadar düşüş gösterse bile memura küçük oranlı da olsa ek zam yapılacak.
 
Aralık ayı enflasyonu, eksi çıkmayıp sıfıra yakın oranda artarsa ek zam yarım puanın üstünde olacak.
 
Enflasyon farkından kaynaklı ek zam, yılbaşında maaşlara yapılacak yüzde 4 zammın üstüne eklenecek.
 
Enflasyon zammı, bütçede ek bir maliyet de yaratacak. Sadece memurlara yapılacak bir puanlık zam, 780 milyon lira ek maliyete yol açacak.
 
ntvmsnbc