Memur zammında madde madde gelinen son nokta

Memur zammında madde madde gelinen son nokta
Eğitim ödeneği, aile yardımı, emekli ikramiyesi artacak, sözleşmeli kadro ve yemek parası gelecek.

 Hürriyet gazetesinden Aysel Alpʹin haberine göre: Hükümet, 3 artı 3ʹlük zam teklifinden geri adım atmadı. Ancak görüşmelerde 1 derecelik ilerleme sağlandı. Son pazarlık pazartesiye kaldı.

Hükümet-memur pazarlığında, 7ʹnci oturum 5 saat sürdü. İlk yıl için yüzde 3 artı 3; ikinci yıl içinse yüzde 2 artı 3ʹlük zam teklifini yenilemeyen hükümet, sosyal ödemeler için kesenin ağzını açtı. Taraflar arasında sağlanan uzlaşma maddeleri emekliliği gelen, eşi çalışmayan, 2005ʹte işe giren memurlar ile sözleşmeli personel, öğretmen, 4/Cʹli yüz binlerce memuru ilgilendiriyor.

Görüşmelerin son oturumunda zam oranı konuşulmasa da hizmet kolları ile sosyal içerikli taleplerin önemli bir bölümünde uzlaşma sağlandı.

İMAMA 1 MAYIS VE 19 MAYIS MESAİSİ YOK

Hizmet kollarında büyük oranda uzlaşı sağlayan taraflar Diyanet, kültür ve sağlık hizmet kolundaki taleplerin bir bölümünde anlaşamadı. Uzlaşılamayan konulardan biri de din görevlilerine verilecek fazla mesai oldu. Sendikalar, din görevlileri için dini bayramların yanı sıra 1 Mayıs ile milli bayramlarda da ʹfazla mesaiʹ verilmesini istedi. Ancak hükümet, dini bayram talebini kabul ederken, diğer talepleri kabul etmedi. Ayrıca günlük ücretin 5 katı oranında istenen fazla mesai, hükümet kanadınca 1 kat olarak karşılık bulunca, uzlaşı pazartesiye kaldı.

Uzlaşılan maddelerin mali boyutunu hesaplamak amacıyla Maliye ile Devlet Personel Başkanlığı bürokratları Pazartesi gününe kadar teknik çalışma yapacak.

SON PAZARLIK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelikʹin başkanlığında taraflar pazartesi günü son kez bir araya gelecek. Toplu sözleşme masasında hem yeni zam oranı hem hizmet kollarının talepleri hem de ek ödemeler karara bağlanacak. Bu çerçevede tüm memurlara yapılması istenen seyyanen artış miktarı ile öğretmen, din görevlisi, sağlık personeli ile öğretim görevlileri için istenen özel hizmet tazminatı miktarı belirlenecek.

Uzlaşılan maddeler için ʹmutabakat zaptıʹ imzalanacak. Uzlaşılamayan bölümlerse hakem heyetine gidecek.

HÜKÜMET DERECE ARTIŞINA YEŞİL IŞIK YAKTI
Hükümet ile memur sendikaları arasındaki son oturumda uzlaşmaya varılan ancak üzerinde teknik çalışma yapılacak maddeler şöyle:

200 bin memura 1ʹer derece: Uzun süredir memurların gündemde tuttuğu derece artışına hükümet yeşil ışık yaktı. 2005 yılından sonra işe başlayan memurlara fazladan 1 derece verilecek. Bu sayede 200 bin memur bir derece ilerleyecek.

Gecikme zammı: Memurlara her yıl ocak ayında verilen zam, bu yıl toplu sözleşme yasasının geç çıkması nedeniyle hala belirlenemedi. Zam netleştiğinde memur maaşları 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren belirlenen oranda arttırılacak. Aradan geçen 5 ayın farkı için de gecikme zammı belirlenecek. Alınmayan her ayın zammı için yüzde 1-2 civarında gecikme zammı memura ödenecek.

Emekli ikramiyesine zam: Emekli olan memura ödenen ikramiyenin arttırılması konusunda mutabakat sağlandı. İkramiyenin ne kadar arttırılacağı ise teknik çalışmada alternatifli olarak ortaya konulacak. Her bir artışın faturası belirlenecek. Çıkan sonuca göre örneğin emekli olduğunda 30 bin lira ikramiye alan memur, yeni artışla 33 bin, 35 bin ya da 40 bin gibi emekli ikramiyesine kavuşacak.

4/Cʹliye 28 gün müjdesi: Kızılayʹda kurdukları çadırlarla uzun süre Türkiye gündeminde yer alan özelleştirme mağduru 4Cʹlilere yılın tamamında maaş alma imkanı doğuyor. 4Cʹliler halen yılda 11 ay çalışabiliyor. Yasa gereği 12 ay çalışmaları mümkün değil. Yapılacak düzenlemeyle 11 aylık çalışmaya 28 gün daha ilave edilecek. 4Cʹliler bu sayede yılda 11 ay 28 gün, yani bir yıldan sadece 2 gün eksik çalışacaklar. Düzenleme gerçekleşirse 4Cʹliler yılda 11 ay yerine yaklaşık 12 ay maaş alacaklar.

18 BİN SÖZLEŞMELİ KADROYA
Sözleşmeli personele kadro: Başbakanʹın söz vermesine rağmen uzun süredir kadro alamayan belediyelerdeki sözleşmeli 17 bin 800 personel kadroya geçirilecek.

700 BİN MEMURUN EŞ YARDIMI ARTACAK
Eş yardımına zam: Eşi çalışmayan 700 bin memura verilen 140 liralık aile yardımı artacak. Yeni rakamın ne olacağı ise pazartesi günü belirlenecek.

Sözleşme primi zamlanacak: Memurlara ödenen 15 TLʹlik toplu sözleşme primi zamlanacak. Artış miktarı pazartesi netleşecek.

ÖĞRETMEN ÖDENEĞİ ARTACAK
Eğitime hazırlık ödeneğine zam: Öğretmenlere her öğretim yılı başında ödenen 650-700 liralık eğitime hazırlık ödeneğine zam yapılacak. Zam miktarı pazartesi günü pazarlıkla belirlenecek.

4 LİRA YEMEK YARDIMI
Sözleşmeliye öğle yemeği: Memurlar gibi kamudaki 150 bin sözleşmeli personele de öğle yemeği yardımı yapılacak. Böylece öğle yemeği için 5 lira ödeyen sözleşmeli, sadece 1 lira ödeyerek yemek yeme imkanına kavuşacak.

Süt, yoğurt, ayakkabı: Riskli alanlarda çalışan memurlara koruyucu bot, elbise ve eldiven verilecek. Madenlerle ocaklarda çalışan memurlara da koruyucu gıda olarak süt ve yoğurt ücretsiz dağıtılacak.

ÖĞRETMENE KAR TATİLİNDE EK ÜCRET
Türkiye gazetesinin haberine göre: Hükümet ve memur sendikaları arasında kıran kırana geçen pazarlık masasında öğretmenlere müjdeli haber çıktı.

Hükümet ve memur sendikaları arasında kıran kıranageçen pazarlık masasında öğretmenlere müjdeli haber çıktı. Ders görevlerinin çeşitli sebeplerle yerine getirilmemesi veya öğretime değişik sebeplerle ara verilmesi yüzünden ders görevini yerine getiremeyen öğretmenlerin bu sürelerde varsa ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılacak. Böylelikle kar tatili gibi beklenmedik okul tatillerinde ek ders ücreti alamayan öğretmenin ek ders çilesi sona erecek.

Ayrıca eğitim kurumlarında yöneticilik görevlerinde geçici görevle görev yapanların görevlendirildikleri unvan ile asli görevleri için planlanan ek ders ücretleri arasında kıyasyapılarak fazla olan ek ders ücretinin ödenmesi de sağlanacak. Diğer kamu kurumlarınagörevlendirilen öğretmenlere ek derslerinin verilecek.

İLKSAN MECBUR DEĞİL
Öte yandan, sağlık ve sosyal yardımla ilgili meselelerde öğretmenleri birbirlerine yardım edici duruma getirmek amacıyla kurulan İLKSANʹa üyelik zorunlu değil isteğe bağlı hale getirilecek.