MEMUR-SENDEN ULUSLARASI DEMOKRASİ ŞÖLENİ

MEMUR-SENDEN ULUSLARASI DEMOKRASİ ŞÖLENİ
Memur-Sen, Türkiyenin demokratikleşme sürecini mercek altına alıyor.
Açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı Uluslararası Demokrasi Kongresi’yle, ülkemizin demokrasi, insan hakları, özgürlükler konusundaki açılımlarına katkı sunulması amaçlanıyor. Uluslararası Demokrasi Kongresi, 25-27 Ocak 2010 tarihleri arasında, Rixos Otelʹde yapılacak.
 
Konuyla ilgili bilgi veren Memur-Sen Karaman İl Başkanı Duran Kabaağaç, toplam 9 oturumda gerçekleştirilecek Uluslararası Demokrasi Kongresi’ne konusunun uzmanı bilim adamlarının yanı sıra, iş dünyasından, sivil toplum örgütlerinden ve siyaset kurumundan temsilcilerin katılacağını söyledi.
 
Türkiye’de demokrasi kültürünün gelişmemesi, kuvvetler ayrılığı ilkesinde ayrışma yerine kesişmelerin yaşanmasının kendilerini böyle bir çalıştay yapmaya ittiğini söyleyen  Kabaağaç, bu konuda şunları söyledi: “Memur-Sen özelde kamu çalışanlarının hakkını savunurken, genelde evrensel hukuk ve insani değerler ölçüsünde bütün konulara duyarlıdır. Üyeleri için sendikal kazanımların mücadelesini verirken, ülkemizde demokrasini gelişmesi için de mücadele etmektedir. Dünyanın her yerinde, mağdur edilen hakkı elinden alınanların sesi olmuştur. Filistinli’nin de, Doğu Türkistanlı’nın da sesini meydanlardan biz haykırdık. Millet iradesine her zaman sahip çıktık. O yüzden çıkıp her konudaki duyarlılığımızı kamu oyu ile paylaşabiliyoruz. Uluslararası Demokrasi Kongresi’nde, kamu çalışanları sendikacılığının Türkiye’deki şekli, batıdaki şekli ve yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde ele alacağız.”
 
Kongreye katılacak isimlerin alanlarında bir otorite olduğunu söyleyen Kabaağaç, konuşulmayan bir şey kalmayacağını kaydetti. Kabaağaç kongrede ele alacakları konular ve oturum başlıklarını ise şu şekilde açıkladı:
 
1. Oturum: 1921, 1924, 1961 ve 1982 Anayasalarında Demokrasi, Milli Egemenlik, Temel Hak ve Özgürlükler ve Kuvvetler Ayrılığı Katılacak isimler: Prof. Dr. Sami Selçuk (Oturum Başkanı), Prof. Dr. Levent Göker, Prof. Dr. İlyas Doğan, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Loost Lagendıjk.
 
2. Oturum: Siyaset Kurumunun Kamu Görevlileri Sendikacılığına ve Kamu Görevlilerinin Siyaset Hakkına Bakışı Katılacak isimler: Prof. Dr. M. Naci Bostancı (Oturum Başkanı), Agah Kafkas, Bayram Meral, Şeref Malkoç, Dr. Hasan Erçelebi, Büyükelçi Volkan Bozkır.
 
3. Oturum: Sosyal Adalet, Fırsat ve İmkân Eşitliği Profilinde Türk Eğitim Sistemi ve Yükseköğretimde Özgürlükçü Arayışlar Katılacak isimler: Prof. Dr. Selahattin Turan (Oturum Başkanı), Prof. Dr. Şaban Şimşek, Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Prof. Dr. İbrahim Özdemir.
 
4. Oturum: Türkiye’nin Toplumsal Yapısı, Kimlik Sorunları ve Ötekileştirmeyen Vatandaşlık Tanımı Katılacak isimler: Doç. Dr. Sedat Laçiner (Oturum Başkanı), Doç. Dr. Mesut Yeğen, Doç. Dr. Önder Aytaç, Mehmet Metiner.
 
5. Oturum: Din Eğitimi ve Öğretimi ile Din ve Vicdan Özgürlüğü Sorunlarına Evrensel Hukuk Çerçevesinde Çözüm Önerileri Katılacak isimler: Prof. Dr. Halis Ayhan(Oturum Başkanı), Prof. Dr. İrfan Aycan, Prof. Dr. Zeki Aydın, Doç. Dr. Mehmet Evkuran, Yrd. Doç. Dr. Necdet Subaşı.
 
6. Oturum: Kamu Çalışanları Açısından Uluslararası Çalışma Standartları Ekseninde Sendikal Mevzuatımız ve Türkiye’de Sendikacılığın Yapısal Sorunları Katılacak isimler: Yrd. Doç. Dr. Erdinç Yazıcı (Oturum Başkanı), Doç. Dr. H. Yunus Ersöz, Prof. Dr. Burhan Aykaç, Prof. Dr. Ethem Atay, Doç. Dr. Onur Ender Aslan, Tarkan Zengin.
 
7. Oturum: Demokratikleşme-Anayasa İlişkisi Ekseninde Yeni Anayasaya Dair Teklifler Katılacak isimler: Doç. Dr. Mustafa Şentop (Oturum Başkanı), Nicole Pope, Celal Kazdağlı, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Prof. Dr. Ömer Çaha.
 
8. Oturum: Demokrasinin Evrensel İlkeleriyle Türkiye’nin Demokratikleşme Sürecine Genel Bakış Katılacak isimler: Prof. Dr. Yasin Aktay, Doç. Dr. Bekir Berat Özipek, Prof. Dr. Osman Özsoy, Avni Özgürel, Mustafa Karaalioğlu.
 
9. Oturum: Toplu Pazarlık ve Örgütlenmenin Önündeki Engeller, Demokratikleşme ve Sivilleşmede Sendikaların Rolü Katılacak isimler: Gülay Aslantepe (Oturum Başkanı), Salim Uslu, Sami Evren, Mehmet Tekinarslan, Ahmet Gündoğdu.