Mastercard İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Numarası Girişini Kaldırıyor

Mastercard İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Numarası Girişini Kaldırıyor
Mastercard, internet alışverişlerinde kredi kartı numarası girişini gereksiz kılarak yeni bir döneme öncülük ediyor.

Dünya çapında online alışverişlerde kullanılan kart numaraları artık tarih oluyor. Avrupa'da 2030'dan itibaren online alışverişlerde kart numarası kullanımı sona erecek. Önde gelen kredi kartı şirketi Mastercard'ın duyurduğu yeni uygulama ile tüketiciler, 16 haneli kart numaraları yerine dijital tokenlar kullanarak ödemelerini gerçekleştirecekler.

Kart Numarası Yerine Tokenlar Kullanılacak

Dijital tokenlar, internet alışverişlerinde kart numaralarının yerini alacak. Bu tokenlar, her işlem için rastgele oluşturulacak ve bu sayede internet sahteciliğinin önüne geçilecek. Mastercard, bu uygulamanın hayata geçirilmesi için bankalar, finansal teknoloji şirketleri, e-ticaret firmaları ve diğer sektör ortaklarıyla şimdiden iletişim kurduklarını vurguladı.

İnternet Alışverişleri Daha Çok Hızlanacak

Yeni sistem dünya çapında devreye girdiğinde, tüketiciler internet alışverişlerini tek bir tıklama ile gerçekleştirebilecekler. Mastercard, bu uygulamanın anlık ve rastgele oluşturulan tokenlar aracılığıyla internet sahteciliğini azaltacağını iddia ediyor. Yeni yaklaşımın bir parçası olarak, şifrelerin yerine Mastercard tarafından geliştirilen geçiş anahtarı adı verilen bir uygulama kullanılacak.

Sahteciliği Önleyecek Uygulama

Junniper Research'ün yaptığı araştırmaya göre, dünya çapında internet sahteciliği 2028'e kadar internet ödemeleri alanında yıllık 98 milyar doları bulabilir. Araştırmaya göre, önümüzdeki beş yıl içinde toplamda 360 milyar dolarlık bir dolandırıcılık hacmi bekleniyor.