Maliye Bakanı Şimşek: Pazartesi Tasarruf Verimlilik Paketini Açıklayacak

Maliye Bakanı Şimşek: Pazartesi Tasarruf Verimlilik Paketini Açıklayacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında önemli ekonomi açıklamaları yaptı: Pazartesi günü tasarruf verimlilik paketini duyuracak.

Şimşek'in açıklamalarından bazı ana noktalar şunlar:

- Ekonomi programımız çalışıyor. Amacımız enflasyonu tek haneye düşürmek. Büyümemizdeki iyileşme çok net görülüyor.

- İhracatçılarımız için pazar büyüyor olacak. Bizim için esas olan dünya pazarlarından daha büyük pay almak. Kur ve faiz sübvansiyonuyla bir yere varamayız. Geçmişte arzuladığımız sonuçları alamadık. Bütün sektörlere elimizden gelen desteği sağlayacağız.

- Çok büyük ihtimalle mayıs ayı itibarıyla cari açık 30 milyar doların altına düşmüştür. Cari açıkta kalıcı olarak yüzde 2'nin altını hedefliyoruz. Altın ithalatındaki normalleşme bunu getirir. Altın ithalatı uygulamasından çıkar çevreleri memnun değil. Kusura bakmasınlar.

- Sanayide dönüşümü hızlandıracağız.

- Biz yatırımı, istihdamı, üretimi ve özellikle ihracatı önceliklendireceğiz. Biz verimlilik ekonomisi peşindeyiz, tasarruf istiyoruz. Tasarruf yaptığınız ölçüde yatırımları artırabilirsiniz.

- Bankalara finansmana erişimi iyi bir noktaya geldi, finansmana erişimde sorun yok. Uluslararası bankalarda Türkiye'nin konumu çok güçlüdür. Programımız çalıştığına göre Türkiye'ye ilgi artacaktır.

- Mayıs ayı enflasyonu son 12 ayın enflasyonudur. Ülkemizde çok büyük bir deprem felaketi yaşandı. Sektörel olarak fiyat baskısı var. Bütçe açığı geçen sene tedbir almasaydık yüzde 10'a doğru gidiyordu. Biz 5.2'ye indirdik. Aldığımız tedbirlerin bir kısmı tabii ki enflasyon işte. Ama 1 kerelik. Ne yaptık mesela? KDV'yi artırdık. Bu sistemden çıkınca enflasyon kalıcı bir şekilde aşağı inecek. Depreme rağmen bütçe açığımız geçen sene gelişmekte olan ülkelere yakın. Bütçe açığını aşağı çekeceğiz.

- Şu anda kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu artırıyor. Hepsinde öngörünüm pozitif, bu ne demek, notumuzu daha da artıracaklar.

- Türkiye'nin risk primi geriliyor, bu sayede finansman maliyetimiz azalıyor.

- Pazartesi günü tasarruf verimlilik paketini açıklayacağız.

- İlk defa büyük bir belirsizlikle karşı karşıyayız: Yapay zeka.