LGS Başvurusu İçin Bugün Son

LGS Başvurusu İçin Bugün Son
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavı için başvurular bugün sona eriyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Kılavuz'u yayınladı. Buna göre, resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıfındaki öğrenciler, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ve mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına girmek için 2 Haziran'da yapılacak merkezi sınava başvurabilecekler.

Başvurular, e-Okul üzerinden isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek ve öğrencilerin katılımı tamamen gönüllü olacak. Öğrenciler, başvurularını elektronik ortamda ücretsiz olarak yapabilecekler. Okul müdürlükleri, öğrencilere başvuru sürecinde rehberlik edecek ve başvurular 1 Nisan 2024'e kadar onaylanacak.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler, başvurularını yayımlanan rehberdeki formu doldurarak yapacaklar.

Sınav, her alandaki 8'inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımları ölçecek nitelikte olacak. Sorular, öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, problem çözme gibi becerilerini değerlendirecek. Sınavın birinci bölümünde Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamak için 75 dakika süre verilecek. İkinci bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamak için 80 dakika süre verilecek.

Sınav giriş belgeleri, 24 Mayıs'tan itibaren elektronik ortamda alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. Öğrenciler, sınava giderken fotoğraflı onaylı giriş belgeleriyle birlikte geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklar.

Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024'te www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.