KONYA ŞEKERʹDEN ÇİFTÇİLERE AVANS

KONYA ŞEKERʹDEN ÇİFTÇİLERE AVANS
Bir hafta önce dağıtılan motorinle birlikte üreticilere toplam 91.3 milyon liralık katkı verildi.
Geçtiğimiz hafta başında Üreticiye 17,5 Milyon Liralık Mazot Desteği veren Konya Şeker, şimdi de 24.5 milyon liralık nakdi avans ödemesini yaparak çiftçinin yüzünü güldürdü.
Üreticiler, Konya Şeker’in 2010-2011 yılı kampanya dönemi içerisinde gerçekleştirdiği ve tutarı toplamda 91.3 milyon lirayı bulan destek ile rahat bir nefes alırken, borçlanmadan üretebilecek olmanın huzurunu yaşıyorlar.
 
Geçtiğimiz hafta başında 17,5 Milyon Lira tutarındaki 5,8 milyon litre mazotu üreticisine ayni avans olarak dağıtan Konya Şeker, bugün de 24.5 milyon lira nakdi avans dağıtımına başlıyor. Geçtiğimiz hafta başında mazot dağıtımı öncesi yaptığı açıklamayı hatırlatan Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk “Konya Şeker olarak bugüne kadar üreticilerimizi sahipsiz bırakmadığımızı, bırakmayacağımızı ve onların ülke ekonomisine kazandırdıklarıyla, tarlada üretmek için gösterdikleri gayretle her türlü desteği ve katkıyı hak ettiğini, söylemiştim. Bizim üreticimize desteğimiz tohum tarlaya atılmadan başlar ve hasattan sonra da devam eder, bizim için üreticiyi desteklemek, üretime sahip çıkmaktır. Bu yaklaşım Konya Şeker için değişmez düsturudur. Anayasasıdır. Bunları mazot desteği dağıtılırken geçen hafta bir kez daha tekrarladım. Ancak bu sözleri biz iki haftadır söylemiyoruz yıllardır söylüyoruz. Bunlar bugün aklımıza gelip de söylenen sözler değildir. Biz bu yaklaşımı kuvveden fiile geçirmiş bir şirketiz.
Yani üretimi ve üreticiyi destekleme konusunda biz slogan değil iş üretiyoruz. O nedenle bir hafta önce, bir ay önce, bir yıl önce, beş yıl önce durduğumuz yerde durduğumuz için üreticiyi desteklemeye devam ediyoruz. Bugün başlayacak nakdi avans desteği bu kararlılığın, bu sürekliliğin sonucudur. Bu sadece bugüne ve bu yıla has bir uygulama da değildir, dün destekledik, bugün desteğimiz sürüyor, yarınlarda da destekleyeceğiz” dedi.
Bir üretici kuruluşu olarak birinci önceliklerinin üreticinin tarımsal faaliyetini sürdürürken başka kaygıları olmadan toprağını işlemesini sağlamak ve tarımsal faaliyetini sürdürebileceği ortamı hazırlamak,  diğer bir önceliklerinin ise tarladaki ürünün girdiler kısılmadan üretilmesi imkanını oluşturarak birinci kalite bir ürün olarak hasadının yapılmasını sağlamak olduğunu belirten Konuk şunları söyledi;
“Konya Şeker olarak biz üretimin her aşamasını destekliyoruz. Çünkü bu destek olmazsa çiftçi tarlada huzurlu çalışamayacağı gibi üretim de randımanlı olmaz. Bizim ilk önceliğimiz tarlanın ekilmesidir. Üretici tohum, gübre, mazot, çapa, elektrik parasını denkleştiremezse tarlayı ekemez, ekse de bakımını yapamaz ya da üretmek için tefeciye teslim olur. Her iki durumda da ezilen üreticidir. Tarım dışı meseleler çiftçinin sırtında yük olmaya başladığı zaman üretimin sürekliliğini sağlamak imkânsız hale gelir. Üreticiyi ezdirmemenin, üretimde sürekliliği sağlamanın tek yolu üreticinin desteklenmesidir. Bizim üreticimiz, finansmanı düşünmemeli, düşünmeyecek. Bizim üreticimiz daha iyi ürün, daha verimli üretim için çaba harcayacak. Biz üreticinin kafasının rahat, bileğinin güçlü olması için gayret gösteriyoruz. Tarladaki ürünün, elektrik parasına takılıp susuzluktan yanmaması, mazot yokluğuna takılıp bakımının yapılamaması, yevmiye parası bulunamadığı için çapalanamayıp otlara yenik düşmemesi için biz üreticilerimize destek oluyoruz. Ürüne ilk can suyu tohum tarlaya atılınca verilir bizim yaptığımız her destek üreticiye ve ürüne yeni bir can suyudur. Onlar eksinler, onlar üretsinler bu can suyu hiç kesilmeyecek. Üretenin ve üretimin arkasındayız, destekçisiyiz. Destek bizden, gayret çiftçiden, bereket Allah’tan.”
 
1 AYDA 91.3 MİLYON
LİRALIK KATKI VERİLDİ
 
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk üreticilere 2010-2011 yılı kampanya dönemi içerisinde ayni ve nakdi avans desteği olarak toplam 91.3 milyon liralık katkı verildiğini söyledi.
Konuk, bu kampanya dönemi içerisinde gübre, tohum, ilaç, şeker süt ürünleri ve meyve fidanı olmak üzere 49.3 milyon lirası ayni, 17,5 milyon lirası motorin ve 24.5 milyon lirası da nakdi olmak üzere bugüne kadar üreticilere 91.3 milyon liralık destek verildiğini bildirdi.