KONYA ŞEKER VE PANKO BİRLİK DEPREM ZEDELERİN YANINDA

KONYA ŞEKER VE PANKO BİRLİK DEPREM ZEDELERİN YANINDA
Depremden 12 Saat Sonra Ercişe İlk Gıda Yardımını PANKOBİRLİK Ulaştırdı;
Konya Şeker ve Pankobirlik Van ve çevresinde meydana gelen depremde zarar gören vatandaşlar için Kızılay’ın başlattığı  yardım kampanyasına gıda ve battaniye yardımıyla destek oldu. Konya Şeker deprem haberini alır almaz mağdur olan  vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere Konya’dan 1 Kamyon gıda yardımını hemen yola çıkardı. Bölgeye yakın illerdeki Ağrı, Erzurum, Erzincan ve Muş kooperatiflerini koordine eden Pankobirlik ise depremzedelerin ihtiyaçlarını gidermek için bu illerden gıda maddesi ve battaniye dolu 4 kamyonu deprem günü gönderdi.
 
Deprem bölgesine ulaşan ve depremzedelere ulaştırılmak üzere gıda maddesi ve battaniyeden oluşan yardım malzemesini taşıyan ilk kamyonlardan biri Pankobirlik’in Ağrı’dan yola çıkardığı yardım kamyonu oldu. Deprem haberinin duyulmasıyla harekete geçen Pankobirlik, depremden sadece 12 saat gibi kısa bir süre sonra yardım malzemesi taşıyan kamyonun Erciş’e ulaşamasını sağladı. Deprem felaketinin yaşandığı Pazar günü Ağrı’dan yola çıkarılan yardım kamyonu gece 02:00’da depremden en çok zarar gören Erciş ileçesine ulaşırken, depremzedelere yardım elini uzatan ilk kuruluşlardan biri de Pankobirlik oldu.
 
Konya Şeker ve Pankobirlik, Van ve çevresinde 23 Ekim Pazar günü meydana gelen deprem felaketinde zarar gören vatandaşlarımıza 1 kamyonu Konya Şeker tarafından hazırlanan ve tamamı gıdadan oluşan, 4 kamyonu ise Pankobirlik tarafından hazırlanan ve gıdanın yanı sıra içme suyu ve battaniyeden oluşan yardım malzemelerini taşıyan 5 kamyon dolusu yardımda bulundu. Pankobirlik’in ve Konya Şeker’in deprem haberini alır almaz harekete geçerek süratle hazırladığı ve Pazar (23 Ekim 2011) günü gecesi yola çıkan 5 yardım yardım kamyonunun hepsi bölgeye ulaşırken, kamyonların taşıdıkları yardım malzemeleri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Kızılay’a teslim edildi.
 
Konya Şeker’in ve Pankobirlik’in acıları paylaşarak hafifletme konusunda bugüne kadar hep üzerine düşeni en üst düzeyde yerine getirme gayretinde olan bir kurum olduğunu hatırlatan ve Van’da yaşanan felaketin millet olarak hepimizin ortak acısı olduğunu belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, deprem haberinin duyulması ile birlikte hemen harekete geçtiklerini ve gıda maddelerinden oluşan yardımı taşıyan kamyonlardan birinin depremin olduğu günün gecesi Erciş’e ulaştığını vurgulayarak şunları söyledi:
“Konya Şeker ve Konya Şeker’in de dahil olduğu Pankobirlik milletin içinden doğmuş bir kurumdur. Dolayısla millet hissiyatı bizim genlerimize kadar işlemiştir. Kurum olarak sel, deprem gibi doğal afetler sonucu yaşanan acıları paylaşarak hafifletme konusunda, acıların yaşattığı toplumsal travmayı dayanışma ile aşma konusunda sürekli hassasiyet sergiledik. Büyük felaketler, hegün yaşadığımız sıradan olaylar değildir. Olmaması için her zaman dua ettiğimiz felaketlerden biri maalesef ülkemizin başına gelmiş ve Van ile çevresi 7,2 büyüklüğündeki deprem ile sarsılmıştır. Bu sarsıntının yaşattığı acıyı hafifletmenin, yaraları sarmanın yegane yolu, yardımlaşma ve dayanışmadır. Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın acısı hepimizin ortak acısıdır. Kayıpları hepimizin kaybıdır.
Konya Şeker ve Pankobirlik üyesi üreticiler olarak bizler milletimizin bir kısmı deprem bölgesinde üşürken, sıcak yatağımızda huzurla yatamayacak, depremzede çocuklarımız açken lokmalarımız boğazımızdan geçmeyecek kadar hassasız ve o hassasiyetimizin gereğini de yerine getirme gayretindeyiz. Nitekim, deprem haberini alır almaz harekete geçtik ve biri Konya’dan olmak üzere 5 kamyon gıda yardımımızı süratle hazır edip yola çıkardık. Yardım kamyonlarımız bölgeye ulaştı ve yardım malzemelerini depremzedelere dağıtıması için Kızılay’a teslim ettik.  Pancar üreticileri olarak biz Türkiye’nin neresinde olursak olalım yaşanan felaketi ailemizin başına gelmiş bir felaket kabul ediyoruz. Çünkü deprem bölgesinde bizim Erciş Kooperatifimiz var. Ailemizin mensuplarının Erciş ve civarında ikamet eden üyeleri, yani bölgedeki pancar çitfçisi şimdi depremzede. Deprem felaketini yaşayanlardan büyük bir kısmı pancar üreticisi kardeşlerimiz. Aile fertlerinden biri deprem bölgesinde olanlar, nasıl Türkiye’nin diğer yerlerinde onları merak ediyor, onlar için endişeleniyor ve üzülüyor ise Türkiye’nin dört bir tarafındaki pancar üreticileri olarak biz de ailemizin mensubu olan 30.210 pancar çiftçisi için endişeleniyor, üzülüyor ve tek tek hepsinin durumunu merak ediyor, yanlarında olmak için çırpınıyoruz. Hepsine geçmiş olsun diyorum.
1,5 milyonluk büyük bir aile olarak bu büyük ailenin deprem bölgesinde yaşayan fertlerinin acılarını, sıkıntılarını, dertlerini paylaşıyoruz. Acıları acımız, üzüntüleri üzüntümüzdür. Alilemizin değerli mensuplarından bazılarını kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. İnşallah el ele vererek, birbirimize destek olarak bu felaketin üstesinden de geleceğiz, birbirimizin yarasına merhem olacağız. Depremde yaşadığımız kayıplar için milletimize başsağlığı diliyor, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi deprem bölgesinde yaşanacak hüznü bir nebze de olsa gidermek için herkesi elinden geldiğince depremzedelere yardım etmeye çağırıyor, depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah (C.C.)’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum.”