Kırmızı ve Beyaz Et Fiyatları Ucuzluyor! Bakanlık Düğmeye Bastı!

Kırmızı ve Beyaz Et Fiyatları Ucuzluyor! Bakanlık Düğmeye Bastı!
Ticaret Bakanlığı’nın tavuk ihracatına yasak getirmeyi kapsayan birtakım önlemler alacağı öğrenildi. Bunun üzerine açıklama yapan uzmanlar, beyaz et ucuzlayınca kırmızı etin de ucuzlayacağını ifade etti. İşte detaylar…

Ticaret Bakanlığı'nın, tavuk ihracatına yasak getirmeyi de içeren bir dizi tedbir üzerinde çalıştığına ilişkin çıkan haberler üzerine, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

kirmizi-ve-beyaz-et.webp

İÇ PAYASA ÖNCELİKLİ OLMALI

Başkan Osman Yardımcı, alınan kararın güzel olduğunu ifade ederek kararı desteklediklerini belirtti. Yardımcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Güzel bir karar, neden güzel bir karar? Önce iç piyasayı doyuralım, sonra dışarıya ihracat yapalım. Eğer iç piyasaya yeterli mamul veremiyorsak, bu zammın gelmesi de alınacak olan kararın bir bağlantısıdır. Biz önce iç piyasayı doğru doyuralım, sonra dışarıya ihraç edelim. Zaten iç piyasaya da ucuz vermiyorlar ki, her gün plasiyer gelip ürünü indirdiğinde rakamı faturada görüyorsun. Kısaca, size bir gün iki gün evvel fiyat geliyor, zam var diye bir söyleyen olmuyor. Bundan dolayı güzel bir karar”.

kirmizi-ve-beyaz-et2.webp

BEYAZ ET UCUZLAYINCA KIRMIZI ETİN DE UCUZLAYACAK

Tavuk ihracatına sınırlama getirilirse kırmızı et fiyatını da etkileyeceğine dikkat çeken Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Türkiye’de temel gıda maddeleri içinde en az zammın kırmızı ete geldiğini fakat vatandaşın alım gücü olmaması nedeniyle pahalı geldiğini açıkladı. Yardımcı, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Pandemide zam yapmayan kesim et kesimidir, her ne olduysa bir sene zarfında böyle oldu. En geriden gelen etti, şimdi de hesaplasalar Türkiye'de temel gıda maddelerinin içinde en az zam gelen yine et. Pahalı mı pahalı mı, çünkü alım gücü yok. İhracata yasak geldiğinde mamul elde çok olursa ve tavuk ucuzlarsa et dengelenir. Tavuk fiyatı ucuz olursa vatandaş tavuğa yönelir, tezgahta eti satamazsan üreticiden de aracıdan da almazsın. Etin, üreticinin ahırında beklemesi işine gelmez, tabii et fiyatlarında da düşme olur. Tavuk ucuzlarsa et de ucuzlar.”