Kimlik kartlarından din hanesi çıkarılıyor

Kimlik kartlarından din hanesi çıkarılıyor
Türkiyenin AİHMde mahkum olmasına yol açan din hanesinin, yeni kimlik kartlarında olmayacağı iddia edildi.

 Sinan Işık adlı vatandaşın nüfus cüzdanlarında din hanesi bulunduğu gerekçesiyle Türkiyeʹyi AİHMʹde mahkum ettirmesini hatırlatan soru önergesinde İçişleri Bakanı İdris Naim Şahinʹe, "Nüfus cüzdanlarındaki din hanesiyle ilgili ne zaman değişiklik yapılacak?" sorusu soruldu. Şahin, "Kimlik kartı genel uygulamasına geçilmeden önce kimlik kartlarında hangi bilgilerin yer alacağı belirlenecektir" yanıtını verdi. Bu sözler, yeni kimlik kartlarına din hanesinin konulmayabileceği şeklinde yorumlandı.

CHP, AİHMʹNİN KARARINI SORDU

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, "AİHMʹin vermiş olduğu karar tarihinden yaklaşık 20 ay geçtiği göz önünde bulundurulduğu, hükümet konuyla ilgili hangı çalışmaları yürütmüştür. AİHMʹnin verdiği karar doğrultusunda nüfus cüzdanlarında din hanesiyle ilgili olarak, Türk Vatandaşlığı Kanunuʹnun ilgili maddesinde gerekli değişiklik ne zaman yapılacaktır?" sorularını Başbakan Recep Tayyip Erdoğanʹa yöneltti. Soru önergesini yanıtlayan Bakan Şahin, şunları kaydetti:

HENÜZ BELİRLENMEDİ

"Vatandaşlık kartının pilot uygulaması ve yaygınlaştırılması ile biyometrik unsurlar da içeren elektronik vatandaşlık kartının kimlik doğrulama için kullanımının sağlanması ve tüm kimlik doğrulama fonksiyonlarının tek bir elektronik kartta toplanması öngörülmüştür. Kimlik kartı hazırlık çalışmaları halen sürdürülmektedir. Kimlik kartı genel uygulamasına geçilmeden önce Nüfus Hizmetleri Kanunuʹnun 41. maddesi kapsamında,kimlik kartlarında hangi bilgilerin yer alacağı belirlenecektir."
Bu sözler, Türkiyeʹnin AİHMʹde mahkum olmasına neden olan din hanesinin yeni kimlik kartlarına konulmayabileceği şeklinde yorumlandı