Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısı konuşması

Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısı konuşması
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendiriyor...
 
İşte konuşmasından satırbaşları;
 
KADINA ŞİDDET
Onlar şiddetin kurbanı olmak istemiyorlar. Onlar Mustafa Kemalʹin Türkiyeʹsinde özgür bir birey olmak istiyorlar. Kadın erkek eşitliğini istiyorlar. Biz kadın erkek eşitliği dediğimiz zaman, Sayın Başbakan, ʹNe eşitliğinden bahsediyorsunuzʹ demiş. Hayır diyecek olan sizlersiniz. Kadın için bu toplumda özgür bir alan yaratmak zorundayız. Toplumun yarısını baskı altına almak ve şiddet uygulamak bize yakışır mı? CHP tüm kadınların evidir ve evi olmak durumundadır.
 
Özellikle son yıllarda kadına yönelik şiddette yüzde bin 400ʹlük artış olmuştur. Bunun toplumsal olarak sorgulanması lazım. Bu yapıyı Türkiye kaldıramaz. Her gün gazetelerde bu haberlerle karşılaşıyoruz. Kadını korumalıyız. Yasal güvenceliğe almalıyız.
 
Yeri geldiği zaman derler ki, Cennet anaların ayağı altındadır. O zaman sormak lazım. Bu şiddetin sebebi ne?
 
BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ, İZMİR BİZİMDİR BİZİM KALACAK
 
Bu sabah aldığım ilk telefon İzmir Belediyesiʹne yapılan baskınla ilgili. Şunun altını çiziyorum. Eğer temiz belediye aranacak ve örnek gösterilecekse, o da İzmir Anakent Belediyesidir. Baskıyla İzmirʹi nasıl elegeçirebiliriz?
 
Eğer kadınlar söylüyorsa baskılar bizi yıldıramaz diye. Hiç kimse bizi yıldıramaz. Şuanda 52 tane vergi müfettiği belediyenin hesaplarını inceliyor. 20ʹye yakın bilirkişi İzmirʹe karabasan gibi çökmüş. Hesap vermekten kokrmayız ama baskıya asla izin vermeyiz.
 
İzmir üzerinde oynlar oynanaıyor. Her İzmirliʹnin bunu bilmesini isterim. Sizin seçtiğiniz belediyeye baskı uyguluyorlar. Bilgi istiyorsanız her türlü bilgi verilir. Sabahın 06:00ʹsında belediyeye baskın yapacaksınız. Bu anlayış nedir? Bu çağdışı kafa hangi anlayıştadır? Baskılar daha gelecek ama her baskı bizi daha da bileyecektir.
 
Herşeyi yakından takip ediyoruz. Bir Genel Başkan Yardımcımız İzmirʹe gittiler. O savcının nereden ve hangi gerekçeyle oraya getirildiğini de çok iyi biliyoruz. Gün gelecek devran dönecek. Birileri bunun hesabını verecek.
 
VAN DEPREMİ
 
Türkiyeʹnin pek çok sorunu var. Bir deprem acısı yaşadık. Erciş ve Vanʹda insanlarımız binaların altında kalarak hayatlarını kaybettiler. Beni sevindiren bir olay var. Biz tasada ve kıvançta beraber olduğumuzu bu acı dolayısıyla gösterdik. Tüm Türkiyeʹnin kalbi Erciş ve Van için attı. Birileri bölmek istedi ama Türkiye Vanʹa kilitlendi.
 
Olayın hemen ertesinde, hiç kimse yokken iki tane CHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi, Genel Başkan Yardımcısı Erciş ve Vanʹdaydı. CHP ne yaptı diyorlar? CHPʹli belediyeler tek yürek çalıştı. Kadın kollarımız gitti. Türkiyeʹnin her tarafından yardımlar geldi. Ama CHP olarak bizler ayrı depo oluşturduk. Hiç bir kargaşa çıkmadı.
 
Sayın Cumhurbaşkanıʹnın gidip kaldığı çadırı Kartal Belediyemiz kurdu. Biz deprem olayına gerçekten yüreğimizi koyduk. İlk arama kurtarma ekibini özel uçakla gönderen İzmir Anakent Belediyesidir. 55 kişiyle oraya gitmiştir. Biz bunların reklamını yapmıyoruz. Neden? Bizim yüreğimizde insan sevgisi var.
 
İZMİR BELEDİYESİʹNE BASKIN
 
Burada ben bir çağrı yapmıştım. Yine ayakları yerden kesildiği zaman bizim CHPʹli belediyeleri suçlamıştı. CHPʹli belediyeler aracılığıyla PKKʹya para aktarılıyor demişti. Açıkladı mı? Kim palavracı şimdi? Açıklamazsan gensoru vereceğiz dedim. Gensoru verdik. Şimdi sesleniyorum Başbakanʹa, o gensoru görüşülürken gel de söyle bakalım hangi belediye o CHPʹli belediye. Eğer söylemezsen sen palavracı Recepʹsin kusura bakma.
 
BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
 
Biz kolay askerlik konusunda bir şey söyledik seçim meydanlarında. Durumu iyi olan ailelerden para alınacaktı. Bizim bu önerimize Recep Tayyip Erdoğan, fakir çocukları var nasıl bedel ödeyecekler dedi. Ardından da ben Tayyip Erdoğan olarak böyle bir sorumluluğun altına giremem. Parası olan var olmayan var. Seçimden sonra referanduma götürürz. Şimdi açıklandı 30 bin TL galiba. Parası olmayan askere gidecek. Parası olan bastırıp parayı kurtulacak. Garibanın çocuğu askere, varlıklının çocuğu 30 bin karşılığında al teskere. Adam gibi adamsan, palavracı değilsen, doğru konuşuyorsan, bu yasayı referanduma götürelim. Milletin iradesine gidelim. Millet evet diyorsa sorun yok.
 
Referanduma götürebilir mi? Eğer referanduma götürmezsen senin ünvanın palavracı Recepʹtir. Kusura bakma.
 
SİLİVRİ TOPLAMA KAMPI
Ben Silivri toplama kampı deyince Recep Tayyip Erdoğan kızmış, ʹVay efendim Kılıçdaroğluʹnun dedeleri bunu iyi bilirʹ... iyi biliyorum ki toplama kampı diyorum.
 
Az önce Van depremi ile ilgili bakanların tutarsızlığını açıkladı. Silivri toplama kampında da eski bir bürokrat. Eski değil aslında fiilen çalışan bir bürokrat. Sayın Koznoğlu arandığını duyunca yurt dışından gelmiş. Tutuklamışlar. Yaşamını yitirdi bu toplama kampında. Oraya gittiğimde Sayın Haberal dedi ki, buranın revirinde bir steteskop var bir de tansiyon ölçme aleti var. Başka da bir şey yok. Ama bunlar herşey var, tam donanımlı hatta uçak ambulans bile var dediler.
 
Kozinoğlu fenalaşıyor ve hastaneye ulaşıncaya kadar yaşamını yitiyor. Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlıüını açıklamalarını yan yana getirdik. 112 saat kaçta arandı? Adalet Bakanlığı, 18:18 diyor... Sağlık bakanlığı 18:32... Ambulans hastaneye saat kaçta ulaştı? Adalet bkanalığı 19:15 diyor... Sağlık Bakanlığı ise, 19:30ʹda diyor...
 
Siz hiç yalaka medyanın bu olayın üzerine gittiğini duydunuz mu? Halkımızın ağır sorunlar altında ezildiği bir süreçteyiz. Yakın çevremizde derinleşen krizlerin insanımızı endişeye sürüklediği bir dönemdeyiz. Kaygıları gidermesi gereken bir Başbakan, içine düştüğü acizliği gözlerden kaçırma çabasında.
 
Ayrıntılar geliyor...