Karayılanʹı yakalatana 4 milyon TL

Karayılanʹı yakalatana 4 milyon TL
İlk kez hazırlanan terörle mücadele ödül yönetmeliğine ilişkin önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

 Sabahʹtan Alper Sancarʹın haberine göre; İçişleri Bakanlığıʹnca hazırlanan ʹterörle mücadelede ödül yönetmeliğiʹne göre, başta Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ve Cemil Bayıkʹın olduğu lider kadrodan her birini yakalatana 4 milyon lira ödül verilecek.

4 MİLYON LİRA ÖDÜL
Yönetmeliğe göre, PKK lider kadrosunda Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Fehman Hüseyinʹin de aralarında bulunduğu 50 kişiyeden herhangi birini yakalatana 4 milyon lira ödül verilecek. PKKʹnın bir alt sınıf yöneticilerinin yakalanmasında verilecek ödül miktarının ise 2 milyon lira. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ödül yönetmeliği incelenmek üzere Başbakanlıkʹa gönderildi. İçişleri Bakanlığı, PKKʹnın son dönemde kent merkezlerindeki bombalı saldırılarını ve kırsalda eylemlerini artırması üzerine yeni önlemler alınmasını kararlaştırmıştı. Bunu üzerine terörle mücadelede "suçluyu yakalatana ya da kimliğini bildirene para ödülü"nün uygulamaya geçmesi için yönetmelik hazırlandı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısıʹnın başkanlığında 3 Emniyet 3 Jandarma olmak üzere 7 kişilik komisyon oluşturulacak.

LİDER KADRO 50 KİŞİ
Yönetmelikle birlikte "işlenişine katılmamak şartıyla" Terörle Mücadele Yasası kapsamına giren suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara ya da yerlerini, kimliklerini bildirenlere "para ödülü" verilecek. İçişleri Bakanlığıʹnca hazırlanan yönetmeliğin uygulamaya girmesiyle birlikte, hangi şartlarda kimlere, nasıl para ödülü verileceği kesinlik kazanacak. PKKʹnın lider kadrosunun 20ʹsi Avrupaʹda bulunuyor. Lider kadrosunun önemli bir kısmıda Türkiyeʹde.

ÖDÜL EN FAZLA 4 MİLYON TL
Terör örgütü üyelerinin yakalanması ya da kimliklerinin deşifresini sağlayan ihbarcılara, en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarıʹnın maaşının katları oranında ödül verilecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde lider kadrodan birini ihbar edene en fazla 4 milyon TL ödül verilecek. Cemal kod adlı Murat Karayılan, Cemil Bayık, Rıza Altun, Duran Kalkan, Avareş kod Mustafa Karasu, Osman Öcalan, Botan kod Nizamettin Taş, Fuat kod Ali Haydar Kaytan, Zübeyir Aydar, Numan Uçar, Doktor Bahoz kod adlı Fehman Hüseyinʹi ihbar ederek yakalatana 4 milyon liralık ödül verilebilecek. Bir örgüt üyesinin yakalanmasını sağlayanlar daha az ödül alırken bir terör eylemini failini, örgüt yöneticisini yakalatana daha fazla para verilecek ve rakam en az 100 bin TL olacak.

MURAT KARAYILAN
Abdullah Öcalanʹın yakalanmasının ardından örgütte bir numaralı isim olarak anılmaya başlandı. Sİlahsızlama konusunda açıklamalarda bulunan Karayılan örgüt içinde eleştirilen isimlerden. Bu nedenle de suikasta uğramamak için sık sık yer değiştiriyor.

CEMİL BAYIK
PKKʹnın 18 kurucusundan biri. Örgütün askeri kanadının başında ve İran ile ilişkileri sağlıyor. Abdullah Öcalan ifadesinde "Askeri ve pratik alanda zayıf" demişti.

FEHMAN HÜSEYİN
Her kanlı saldırıda onun adı geçiyor. Kod adı Doktor Bahoz. Kentlerde eylem yapan TAK ve kırsaldaki HPGʹnin sorumlusu. Örgüt içindeki lakabı Cellat.

DURAN KALKAN
PKKʹnın derin troykasındaki 3 isimden biri. Geri planda kalıp kanlı saldırıların emrini veriyor. Kürtlerle Türkler arasında kitlesel savaş çıkmasını istiyor. Karayılan ve Bayıkʹa göre kendini geri planda tutuyor.

RIZA ALTUN
PKKʹnın Başkanlık Konseyi üyelerinden olan Altun örgütün yeni Avrupa sorumlularından.

NİZAMETTİN TAŞ
Kuzey ırakʹın Erbil kentinde yaşıyor. PKKʹda 20 yıl silahlı grupları yönetti. 2004ʹte silahı reddetti. Öcalan ile birlikte PWDʹyi kurdu.

OSMAN ÖCALAN
İmralıʹdaki PKK lideri Abdullah Öcalanʹın kardeşi. Kod adı Ferhat. Ağabeyinin yakalanmasının ardından PKKʹdan ayrılarak Yurtsever Demokrat Partiʹyi (PWD) kurdu.