Karamanʹda Üç İli Kapsayan Eş Zamanlı Suç Örgütü Operasyonu

Karamanʹda Üç İli Kapsayan Eş Zamanlı Suç Örgütü Operasyonu
Tarımsal Desteklerden Usulsüz Evrak Düzenleyerek Devleti 2.5 Milyon Lira Zarara Uğrattığı İleri Sürülen 1’i Bayan 17 Kişi Adliyeye Sevk Edildi.
Karamanʹda usulsüz evrak düzenleyerek devletin çiftçilere verdiği tarımsal desteklerden faydalanıp, haksız kazanç elde ettiği ileri sürülen 1ʹi bayan 17 kişi adliyeye sevk edildi. 
Edinilen bilgiye göre, Karaman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri, yaklaşık 14 aydır yürüttüğü çalışma sonucunda ʹtarımsal desteklemeʹ adı altında yolsuzluk yapmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyerek kamuyu zarara uğrattıkları ileri sürülen toplam 420 kişi ile ilgili harekete geçti. Yapılan çalışmalarda Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesinde belirtilen kota miktarlarına istinaden hububat desteklemesinden faydalanabilmek amacıyla komisyon karşılığı
veya destekleme parasının yüzde 50ʹsi oranında şirket yetkilileriyle anlaşarak hiçbir mahsul alım ve satımı olmadan müstahsil makbuz düzenlettirdikleri ve desteklemeden faydalandıkları tespit edilen 403 çiftçinin şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınarak, haklarında yasal işlem başlatıldı. Suç oluşumu içerisinde oldukları değerlendirilen ve çiftçiler üzerinden haksız kazanç elde etmek için maddi menfaat sağlayarak, nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri iddia edilen toplam 17 şüpheliye yönelik olarak da 17
Şubatʹta Karaman, Mersin ve İstanbulʹda eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda Karamanʹda 15, Mersinʹde 1 ve İstanbulʹda 1 olmak üzere toplam 1ʹi bayan 17 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet ruhsatsız tüfek, 1 adet bıçak, 6 adet mermi, 948 adet müstahsil makbuzu, 1 adet yakalamalı hacizli araç, çok sayıda belge, doküman ve senet ele geçirildi. 
Bugün sabah erken saatlerde emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, Karaman Devlet Hastanesiʹnde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık iddiaları ile adliyeye sevk edildi. Şahısların bu şekilde devleti 2.5 milyon liraya yakın zarara uğrattıkları iddia ediliyor.