KARAMANDA AŞURE YARIŞMASI

KARAMANDA AŞURE YARIŞMASI
Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde, Makro Market Karaman Şubesi ve kadın sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla aşure yarışması düzenlendi.
Makro Markette düzenlenen yarışmaya Karaman Valisi Süleyman Kahraman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Baldız, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Program, Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencilerinin halk oyunu gösterileri ile başladı. Kahraman, Karamanʹda hiç kimsenin toplumsal hayatın dışında olmayacağını belirterek, ʹʹİnşallah Karamanʹda tüm aileler, sivil toplum kuruluşları el birliği ve gönül birliğiyle çeşitli etkinliklere imza atacakʹʹ dedi.
Karaman halkını her zaman bir ve beraber görmek istediklerini ifade eden Kahraman, ʹʹBiliyorsunuz aşure gününün insanlık tarihinde önemli bir yeri vardır. Bugünü toplumumuz ve İslam alemi benimsediği için aşure günü olarak kutluyoruz. Ben bu vesileyle Muharrem ayınızı tebrik ediyorum. Aşure sayesinde insanlarımız bir şeyleri ikram etmenin zevkini yaşar. İnsanlar uzun süre kapısını çalmadıkları komşularının kapısını çalar. Aşure ikramları sayesinde dostluklar pekişir diye konuştu.
Kahramanʹın konuşmasının ardından ev hanımlarının yaptığı aşureler tek tek jüri üyelerinin testinden geçti.
Yarışmada Ümmü Gülsüm Tosunʹun yaptığı aşure birinciliği elde derken, Fazilet Akdağ ikinci, Nezihe Parmaksız üçüncü oldu. Yarışmada ilk üçe giren kadınlara çeşitli hediyeler verildi.