Karaman'da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Kutlandı

Karaman'da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Kutlandı
Karaman'da düzenlenen özel eğitim etkinliğinde öğrenciler ve veliler bir araya geldi. Müzik, sanat ve oyunlarla dolu anlamlı bir gün yaşandı.

Programda, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler yer aldı.

Düzenlenen etkinlikte selamlama konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, otizmin eksiklik değil bir farklılık olduğunu vurguladı. Çalışkan, “Bu özel günde sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutlu olduğumu belirtmek isterim. Özel eğitim gören öğrencilerimizi önemsiyoruz. Her bir öğrencimiz bizim için kıymetlidir. Otizmli çocuklar ve bireylerin daha kolay sosyal hayatta yer alabilmeleri için her birimize sorumluluklar düşmektedir. Devletimiz bu noktada tüm imkânlarını seferber etmiş durumda. Bizler üstüme düşen ne varsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Programda emeği geçenlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

İl Müdürü Mehmet Çalışkan'ın ardından kürsüye gelen öğrencisi velisi Canan Beler, günün anlam ve önemine dair duygusal bir konuşma yaptı. Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencisi Ali Gülen, org performansıyla izleyicileri büyülediği devam eden programda, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, öğrencilerle birlikte ebru sanatını deneyimledi.

Program, ağaç süsleme etkinliği, balon uçurma yarışması, hatıra fotoğrafı çekimi ve pasta ikramı ile sona erdi.

Etkinlikler kapsamında Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun birinci kademesinde eğitim alan öğrenciler için özel bir program düzenlendi. Okul bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte öğretmenler ve öğrenciler, otizmli bireylerin özelliklerini anlattılar. Ardından minik öğrenciler, öğretmenleri ve velileriyle birlikte el izlerini duvara işlediler.

Parkur yarışında heyecan dolu anlar yaşayan öğrenciler, sandalye kapmaca oyununda ise neşe dolu dakikalar geçirdiler. Program, günün anısına çekilen fotoğraflarla son buldu.