KARAMANDA 1. ULUSAL ELMA SEMPOZYUMU SONA ERDİ

KARAMANDA 1. ULUSAL ELMA SEMPOZYUMU SONA ERDİ
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Karaman Valiliğinin ortaklaşa düzenlediği ve üç gün devam eden 1.Ulusal Elma Sempozyumu sona erdi.
KARAMAN (İHA) -
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Karaman Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği ve üç gün devam eden 1.Ulusal Elma Sempozyumu sona erdi.

Sempozyumun sonunda sempozyumun bir değerlendirmesini yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Türkiye’de ilk defa yapılan bu sempozyumun 22 üniversite, 15 tarım teşkilatı ve 12 özel sektör olmak üzere toplam 49 kuruluş ve 100ʹü aşkın akademisyen, üniversite öğrencileri, Karamanlı elma üreticileri ve konuya ilgi duyan bir çok vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye’de elma adına ilk defa böyle bir bilgi şöleninin Ziraat Fakültesi olmayan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesiʹnce düzenlenmesinde, son yıllarda Karaman’ın ülkemizdeki en önemli elma üretim merkezi durumuna gelmesinin etkisi büyüktür diyen Gökmen şunları kaydetti:

ʹʹİki gün süren etkinlikte elma bilimsel olarak her yönden ele alınmış, üreticilerin sorunları tartışılmış, bilim insanları ile üreticilerin buluşması gerçekleşmiştir. Sempozyumda özellikle elmanın Karaman ili ve ülke ekonomisindeki önemi vurgulanmış, sorunlar dile getirilmiş ve şu çözüm önerileri sunulmuştur ʹʹ

Ön plana çıkan çözüm önerilerini de sıralayan Gökmen,  ʹʹAnaç, çeşit ve yetiştiricilikte yeni tekniklerin devreye sokulması, iç ve dış pazar isteklerinin dikkate alınması, önemli elma üretim bölgelerinde mutlaka modern soğuk depo teknolojilerinin geliştirilmesi, seleksiyon ıslahı dahil planlı olarak anaç - çeşit ıslah çalışmalarının hızlanması, yazlık elma üretimine öncelik verilmesi, özellikle Karaman ilinin gıda sanayisindeki potansiyeli dikkate alınarak elmanın taze tüketiminin yanı sıra, meyve işleme teknolojilerinin geliştirilerek işlenmiş ürünlerle yeni katma değer kazandırılması. Bunlar yeteri kadar yapılırsa elma üretiminde dünyaʹda daha fazla söz sahibi olabileceğimiz kanaatine varıldı. Sofralarımızın vazgeçilmez meyvesi, sağlığımız için sayısız yararları bulunan elma, yüzden fazla bilim insanı tarafından iki gün boyunca konuşulup, tartışılması ev sahibi olarak bizleri gururlandırdı. Elma hakkında bir sempozyuma ev sahipliği yapan Karaman, Türkiye’de bir ilki yaşıyor olmanın ve yaşatmanın haklı gururunu taşıdı dedi.

Karaman Valisi Fatih Şahin, ise  birincisi gerçekleştirilen bu önemli sempozyumun, elmanın ülke tarım ve ekonomisinde hak ettiği yeri alabilmesi, elmanın yoğun olarak üretildiği kuruluşların yararlanacağı geleneksel bir şölene dönüşmesini temenni ettiğini söyledi.

 

 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, sona eren 1. Ulusal Elma Sempozyumunu değerlendirdi.