KARAMAN YGSʹDA KAÇINCI OLDU

KARAMAN YGSʹDA KAÇINCI OLDU
Bu yıl da en başarılı il değişmedi. Yalova birinci sırada yer alırken, Karaman 4 puan türünde 10. oldu.
Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre Yalova en başarılı il olurken, Karaman 4 puan türünde 10. oldu.
2011-YGS sonuçlarına ilişkin ÖSYMʹnin internet sitesinde yer alan açıklamada, sınavda, puana göre en başarılı ve en başarısız illere ilişkin bilgilere de yer verildi.

KARAMAN 4 PUANLI TÜRÜNDE 10. OLDU

Sınav sonuçlarına göre, en başarılı iller sıralamasında birinci sırada Yalova yer aldı. Yalovaʹyı sırasıyla Kırşehir, Kayseri, Aydın, Ankara, Antalya, Denizli, Nevşehir, Mersin ve Kırklareli takip etti. 4 puan türünde Kırşehir, Yalova, Nevşehir, Aydın, Kayseri, Denizli, Kilis, Antalya, Uşak ve Karaman
 
İL İL EN BAŞARILI İLLER
 
YGS-1 puan türünde en başarılı iller arasında sırasıyla Yalova, Ankara, Kayseri, Antalya, Aydın, Kırklareli, Denizli, Burdur, Eskişehir ve Kırşehir; YGS-2 puan türünde Yalova, Ankara, Kayseri, Kırklareli, Antalya, Aydın, Eskişehir, Burdur, Denizli ve Karabük; YGS-3 puan türünde Kırşehir, Yalova, Aydın, Kayseri, Nevşehir, Antalya, Denizli, Mersin, Kilis ve Uşak; YGS-4 puan türünde Kırşehir, Yalova, Nevşehir, Aydın, Kayseri, Denizli, Kilis, Antalya, Uşak ve Karaman, YGS-5 puan türünde Yalova, Kırşehir, Aydın, Kayseri, Antalya, Ankara, Denizli, Nevşehir, Mersin ve Uşak; YGS-6 puan türünde ise Yalova, Kayseri, Ankara, Aydın, Antalya, Kırşehir, Denizli, Mersin, Burdur ve Kırklareli yer aldı.
Yalova, tüm puan türlerinde geçen sene yapılan YGSʹde de başarıl ı olan iller sıralamasında birinci sırada yer almıştı. 2010 YGSʹde birinci olan Yalova ilini, sırasıyla Kayseri, Aydın, Karaman, Denizli, Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Antalya ve Mersin izlemişti.

TÜM PUAN TÜRLERİNDE HAKKARİ SON SIRADA

YGS sonuçlarına göre en az başarılı iller sıralaması nda, tüm puan türlerinde Hakkari en son sırada yer alırken, Hakkariʹyi sırasıyla Şırnak ve Ardahan izledi. Geçen sene yapılan YGSʹde de Hakkari en başarılı iller sıralamasında son sırada yer almıştı. Ancak Hakkariʹden sonra Ardahan, daha sonra ise Şırnak illeri gelmişti.

EN BAŞARILI KIZLAR

2011-YGS sonuçlarına göre en başarılı adaylar kız öğrenciler olarak belirlendi. Kız adayların yüzde 45.41ʹinin, erkek adayların ise yüzde 54.59ʹunun sınavları geçerli sayıldı. Kız adayların yüzde 94.55ʹi 140 ve üzerinde, yüzde 83.86ʹsı da 180 ve üzerinde puan aldı. Erkek adayların ise yüzde 90.19ʹu 140 ve üzerinde, yüzde 76.05ʹi de 180 ve üzerinde puan almaya hak kazandı.
Geçen yıl yapılan sınav sonucunda da kız adayların başar ılı olduğu saptanmıştı. Buna göre, kız adayların yüzde 96.47ʹsi 140 ve üzerinde, yüzde 87.29ʹu 180 ve üzerinde; erkek adayların ise yüzde 92.57ʹsi 140 ve üzerinde, yüzde 79.36ʹsı da 180 ve üzerinde puan almıştı.

ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE BAŞARI SIRALAMASI

Sınav sonuçlarında, adayların öğrenim durumuna göre başar ılarına da yer verildi. Buna göre, yüzde 45.08 olan son sınıf düzeyindeki adayların yüzde 75.95ʹi 140 ve üzerinde; yüzde 90.29ʹu 180 ve üzerinde puan aldı.
Adayların yüzde 30.93ʹünü oluşturan mezunların puanları, yüzde 80.44ʹünün 140 ve üzeri, yüzde 92.32ʹsinin ise 180 ve üzerinde hesaplandı. Sınava girenlerin yüzde 17.28ʹini oluşturan üniversite öğrencilerinin yüzde 85.83ʹü 140 ve üzerinde, yüzde 95.72ʹsi 180 ve üzerinde puan aldı.
Yüzde 3.95 oranındaki üniversite mezunu adayların yüzde 90.65ʹi 140 ve üzerinde, yüzde 97.31ʹi ise 180 ve üzerinde puan alırken, sınava giren adayların yüzde 2.76ʹlık diğer kısmının ise yüzde 74.90ʹı 140 ve üzerinde, yüzde 91.54ʹünün ise 180 ve üzerinde puan aldığı belirlendi.

EN BAŞARILI ADAYLAR ÜNİVERSİTE MEZUNLARI

Buna göre, sınavda en başarılı olan adayların üniversite mezunu olduğu bildirildi. Lise son sınıf öğrencileri ise öğrenim durumuna göre başarı sıralamasında son sırada yer aldı.
Geçen yıl yapılan YGSʹde de yine üniversite mezunları en başar ılı adaylar olarak belirlenirken, eski mezunlar ise başarılı sıralamasında sonda yer almıştı.

EN BAŞARILI SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ

Okul türüne göre sınav başarısında, Sosyal Bilimler Lisesi birinci sırada yer aldı. Bu lise türünü Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Özel Fen Lisesi, Askeri Lise, Öğretmen Liseleri, Polis Koleji, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Yabancı Dil Eğitimi Yapan Özel Liseler, Astsubay Hazırlık Okulları takip etti.
Akşam Lisesi başarı sıralamasında en sonda yer alırken, bu lise türünü ise Endüstri Meslek Liseleri, Ticaret Meslek Liseleri, Özel Akşam Liseleri, Kız Meslek Liseleri izledi.
Geçen seneki sınavda da Sosyal Bilimler Liseleri en başarılı okul türleri sıralamasında birinci sırada yer almıştı. Askeri Lise ve Polis Koleji ise geçen sene yapılan YGSʹde ilk sırada bulunuyordu.