Karaman Üniversitesi, Çiftçiler için Merkez Kurdu

Karaman Üniversitesi, Çiftçiler için Merkez Kurdu
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) bünyesinde kurulan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermeye hazırlanıyor.
Tarımsal araştırma, uygulama, geliştirme, eğitim-öğretim ve yayın çalışmalarını yürütmek amacıyla kurulan merkez yurt içi ve yurt dışında bulunan üniversiteler, araştırma kuruluşları, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği imkanlarını araştırmayı ve geliştirmeyi hedefliyor.
 
Yükseköğretim Yürütme Kurulu Toplantısında İncelenen ve kurulması uygun görülen Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ilgili açıklama yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, “Bölgesel üretim ve araştırma projeksiyonları hazırlamanın yanında kuruluş amacına uygun olarak her türlü yayın çalışmalarına katılacak olan merkezimizde bölge çiftçisine ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda eğitim-öğretim ve uygulama faaliyetlerini düzenlemek suretiyle de katkıda bulunmayı planlıyoruz.” dedi.
 
Kamu kuruluşları, tarımsal amaçlı kooperatif birlikleri, yetiştirici birlikleri ve diğer tarımsal amaçlı örgütler ile işbirliği içinde çalışacak olan merkez üniversite bünyesinde yer alan veya üniversiteye tahsis edilen tarımsal alanlar, seralar ve tesislerde kısa ve uzun dönemli üretimleri planlayarak üretim ve pazarlamaya alanında da faaliyet gösterecek. Çiftçilerin ihtiyaç duyacakları her alanda projeler üretecek olan merkez aynı zamanda üniversitenin diğer birim ve araştırma merkezleriyle işbirliği içerisinde projeler yürüterek araştırıcılara ve lisansüstü öğrencilere yönelik eğitim programları düzenleyecek.
 
Üniversite bünyesindeki birimlerin önlisans, lisans ve lisansüstü öğretim programlarında yer alan mesleki uygulama, pratik çalışma, staj ve tez projeleriyle araştırma projeleri için yer, materyal ve hizmet imkanları da sunacak olan araştırma merkezi günümüzde önem kazanan ev ve deney hayvanlarıyla ilgili de araştırmalar yaparak ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor.