Jandarma Teşkilatı 173. Kuruluş Yıldönümünü kutladı.

Jandarma Teşkilatı 173. Kuruluş Yıldönümünü kutladı.
Karaman’da Jandarma Teşkilatı’nın 173. kuruluş yıldönümü, düzenlenen törenle kutlandı.

 İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen törene Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Selçuk Boz, Belediye Başkan Vekili Hacı Osman Ünüvar, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, daire müdürleri, şehit aileleri ve gaziler ile askerler katıldı. Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmalar ve şiirlerin okunmasının ardından atış, spor ve eğitim gibi dallarda dereceye giren askerlere ödülleri Vali Süleyman Kahraman tarafından verildi.  Kutlama töreninde bir konuşma yapan Garnizon Komutanı Jandarma Albay Selçuk Boz, Yurdun en ücra noktalarına kadar yayılmış Türkiye Cumhuriyeti Jandarması’nın geçmişi, geçmişin derinliklerine kadar dayanmaktadır. Jandarma üstün vazife anlayışı, sarsılmaz disiplin, etkili ve gerçekçi eğitimi, yüksek moral gücü ile kutsal vatan topraklarında görev yaptığı her noktada Türkiye Cumhuriyetinin gücü ve teminatıdır. Jandarma devletimizin bekası için kendisine kanunlarla verilen vazifeyi Ulu Önder Atatürk’ün ‘yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesi doğrultusunda, yalnız ülke sınırları içerisinde değil, gerektiğinde ülke sınırları dışında da yerine getirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan Jandarma Genel Komutanlığı’nın birinci öncelikli görevi devletin diğer kolluk kuvvetleriyle beraber emniyeti ve asayişini sağlayarak, terörle mücadeleyi sürdürmektir. Halkımızın huzur ve güvenini sağlamak amacıyla taşıdığımız, kutsal meşalenin asla sönmeyeceğine güvenimiz ve inancımız tamdır dedi.


  Jandarmanın Türk halkının gönlünde farklı bir yere sahip olduğuna değinen Vali Süleyman Kahraman’da “Sözlerimin başında bugün yüz yetmiş üçüncü kuruluş yıldönümünü kutladığımız Jandarma Teşkilatımızın değerli mensuplarına teşekkür ederek başlamak istiyorum. Zira onlar bugüne kadar gösterdikleri fedakarlıkla bu ülkeye ve bu aziz millete karşı besledikleri muhabbeti defalarca kanıtlamışlardır. Şehitlerimizin kanı ve gazilerimizin gayreti de bunun en açık ifadesi, en eşsiz abidesidir. Şanlı bayrağımızın gökyüzünde dalgalanmasında onların emeği, sevgisi, azmi ve gayreti vardır.  Her birinden Allah razı olsun, her birine minnettarız. Jandarma Teşkilatımız sadece güvenlik anlamında değil, ülkemizin daha mamur hale getirilmesinde de büyük görevler üstlenmiştir. Onlar her zaman, her mekanda halkımızın yanında yer almış ve böylece halkımızın gönlünü fethetmişlerdir. Böylesine bir muhabbet, böylesine bir sevgiyi kıskananlar olacaktır elbet. Millet olmanın, kardeş olmanın anlamını idrak edemeyenler elbette ki bu sevgiye karşı düşmanlık besleyeceklerdir. Ama onlar şunu iyi bilmeli ki bizim insanımızın dirliğinin ve birliğinin temelinde sevgi vardır. Ve bu öylesine kutsal bir sevgidir ki onu maddi imkanlarla ortadan kaldırmak mümkün değildir. Şehitlerimizin can vermesi ve milletimizin şehitlerimize sahip çıkması bunun göstergesidir. Dünya değişiyor, iletişim imkanları artıyor. Ama aynı zamanda insanın huzurunu ve güvenliğini tehdit eden unsurlar da çoğalıyor. Böylesi bir ortamda birbirimizi daha çok sevmeli ve her zamankinden daha azimli ve gayretli olmalıyız. Dünyada yaşanan tüm savaşlara, krizlere rağmen biz “yurtta sulh cihanda sulh ”anlayışı ile ülkemizi yükseklere, insanımızı yücelere taşımanın gayretinde olmalıyız. İl merkezimizden en ücra köyümüze varıncaya kadar her noktada insanımızın güvenliğini sağlayan, huzurunu tesis eden jandarma teşkilatımızın 173. kuruluş yıldönümünü tekrar kutluyor, bu aziz milletin kendilerine her daim minnettar olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum dedi.

Protokol konuşmalarının ardından tören geçişinin yapılmasıyla devam eden programda, iz takip köpeğinin gösterisi törene katılanlar tarafından ilgiyle izlendi. İl Jandarma Komutanlığı envanterinde bulunan silah, araç ve özel malzeme sergisinin gezilmesinin ardından kutlama programı sona erdi.