İşte savunmadan ilk detaylar

İşte savunmadan ilk detaylar
AK Parti hakkındaki kapatma davasına kilitlenen Ankara, demokratikleşme paketi, referandum ve erken seçim gibi seçenekleri tartışıyor.
İzleyecekleri stratejiyi belirlemek amacıyla önceki gece 48 milletvekiliyle bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğanʹın, dava konusunda her türlü tedbiri aldıklarını söylediği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre muhalefetin, anayasa değişikliği ve demokratikleşme meselesinde ʹfırsatçıʹ davrandığını belirten Başbakan, CHP ile MHPʹyi ʹoyun oynamak ve samimi davranmamakʹla suçladı. Anayasa Mahkemesiʹnde yapılacak savunmaya odaklandıklarının altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Duygusal davranmadan, demokrasi manifestosu niteliğinde çok iyi bir savunma yapacağız. Tarihe not düşeceğiz. Savunmayı 4-5 dile çevirip yabancılara da göndereceğiz. Dik duracağız, diklenmeyeceğiz. A, B, C planlarımız hazır. Biz hesabımızı kışa göre yaptık, yaz gelirse bahtımıza. Dava öncesi ve sonrasına dair her türlü tedbiri düşündük. Halk iradesi bizden yana, kazanan demokrasi olacak."

Kapatma davasına karşı atılacak adım öncesi nabız yoklamalarına başlayan Başbakan Erdoğan, ilk milletvekili grubuyla bir araya geldi. Erdoğan, parti genel merkezinde buluştuğu 48 milletvekilinin düşüncelerini dinledi ve kendi görüşlerini aktardı. Toplantıda söz alan milletvekillerinin tamamı mutlaka anayasa değişikliği yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. AK Parti milletvekilleri gerekirse referanduma gidilmesini istedi. Bazıları da Meclis içi uzlaşma arayışından sonuç alınamaması durumunda erken seçime gidilmesi yönünde görüş belirtti. Edinilen bilgilere göre, oldukça rahat olduğu gözlenen Erdoğan, anayasa değişikliği yapılıp yapılmayacağına ilişkin net mesaj vermedi. Erken seçime soğuk baktığını söyleyen Erdoğanʹın referandum konusunda da 330 milletvekilini bulamama riskinden bahsettiği öğrenildi. Erdoğan, "Erken seçim neye yarayacak ki?" diye sordu; "Türkiyeʹyi seçimleri zamanında yapmaya alıştırmalıyız. Yapacak çok işimiz var." ifadesini kullandı. İddianamenin içeriğiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "İddianame sapır sapır dökülüyor. Çok zayıf. Bir siyasi partinin programı ile örtüştürebiliriz."dedi. Erdoğan, "Davanın hedefi sizsiniz?" diyen milletvekillerine cevap verirken ilginç bir ayrıntıya dikkat çekti: "Araştırdık. Parti kapatılmazsa siyasi yasak gelmez." Başbakan, kapatma davasıyla ilgili sürecin kısa tutulacağını, ek süre istemeyebileceklerini söylerken, sürecin uzamasının ekonomide doğuracağı olumsuz etkilere dikkat çekti: "Her gün yabancı yatırımcılar beni arıyor. ʹNe olacak?ʹ diye soruyorlar. Ülkeye bedel ödetmemek için belirsizliğin kalkması gerekir."

Erdoğan, CHPʹnin Kanaltürk isimli TV kanalına yaptığı usulsüz harcamayı da gündeme getirdi. Yargının farklı muamelesinden sitem etti. Zamanʹın manşetine taşıdığı haberi hatırlatan Erdoğan, "Aylardır bilinen bir olaydı. Ne zaman gazeteler manşete taşıdı, o zaman harekete geçildi." dedi

Ortak ses: Anayasa değişikliği yapılsın

Yemekli toplantıda konuşan milletvekilleri ortak mesajlar verdi. Vekiller, kapatma davasının haksız olduğunu söylerken vakit geçirilmeden anayasa değişikliği yapılmasını istedi. Parti kapatmayı zorlaştıracak anayasa değişikliğinin yanı sıra demokrasi paketinin de muhalefetin desteğine sunulmasını isteyen AK Partililer, "Gerekirse referanduma gidelim" görüşünü seslendirdi. Bazı milletvekilleri ise "çözüm sandıkta" sözleriyle erken seçimi savundu.

Ergenekonʹdan hesap sorulsun

Erdoğanʹla yemek yiyen vekiller Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyon ve darbe girişimlerini de gündeme getirdi. Adana milletvekili Ömer Çelik, son zamanlarda ortaya çıkarılan darbe teşebbüslerine işaret ederek, "Demokrasi tehdit altında." dedi. Çelik gibi çok sayıda milletvekili, "Ergenekonʹda sonuna kadar gidilsin. Çetelerden hesap sorulsun." diye konuştu. Ayışığı ve Sarıkız kod isimli darbe teşebbüslerinde bulunan isimlerin yargı önüne çıkarılması da istendi. Erdal Şen, Ankara

ʹErdoğan, ayaktakımı ifadesini kullanmadıʹ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanʹın grup toplantısında söylediği "Ayakların başları yönettiği bir yerde kıyamet kopar." sözü, bazı basın organlarında, farklı yansıtıldı. Erdoğanʹın işçiler için ʹayaktakımıʹ benzetmesi yaptığı iddia edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti, Erdoğanʹın sözlerinin, ʹbağlamı dışında ve maksadını aşan bir şekilde çarpıtılarak istismar edildiğiʹni kaydetti. Erdoğanʹın ʹayaktakımıʹ şeklinde bir ifadeyi kullanmadığı belirtilen açıklamada, "Başbakanʹın, kanun hakimiyeti ve düzenin tesisinde keyfiliğe yer olmadığı gerçeğini ifade ettiği açıktır. Bunun dışındaki değerlendirmeler iyi niyetle bağdaşmamaktadır." denildi.