İsrail Saldırısı: Gazze'de Yerinden Edilen Filistinlilerin Çadırlarına Bombardıman: En Az 40 Ölü

İsrail Saldırısı: Gazze'de Yerinden Edilen Filistinlilerin Çadırlarına Bombardıman: En Az 40 Ölü
UAD'nin saldırıları durdurma kararına rağmen İsrail ordusu, Gazze'deki yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalayarak en az 40 kişinin ölümüne neden oldu.

Filistin Haber Ajansı WAFA'nın aktardığına göre, İsrail'in savaş uçakları, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin geçici barınma alanlarını hedef aldı.

En Az 40 Filistinli Hayatını Kaybetti

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada da, sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu birçok Filistinlinin cenazelerini taşıdığı ve yaralıları hastanelere sevk ettiği bildirildi.

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." şeklinde konuştu.

Tanıklar, İsrail'in savaş uçaklarının kampa en az 8 füzeyle saldırdığını belirtti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,"İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor." ifadelerinde bulundular.

UAD, 24 Mayıs'ta yeni tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine karar verdi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli hayatını kaybetti, 80 bin 643 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce insanın olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları da hedef alınarak sivil altyapı da zarar görmekte.