İspanya, 1967 Sınırlarına Dayalı ve Başkenti Kudüs Olan Filistin Devleti'ni Resmen Tanıdı

İspanya, 1967 Sınırlarına Dayalı ve Başkenti Kudüs Olan Filistin Devleti'ni Resmen Tanıdı
İspanya, tarihi bir adım atarak, 1967 sınırlarına dayalı ve başkenti Kudüs olan Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını açıkladı.

İspanya, Filistin devletini resmi olarak tanıdıklarını Başbakan Sanchez'in "Başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini tanıyoruz" şeklinde ifade ettiğini duyurdu.

İspanya, Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını Başbakan Sanchez'in bugün yaptığı açıklamada,"İspanya, başkenti Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız" söyleyerek İspanya, Filistin Devleti'ni resmi olarak tanıdığını açıkladı.

İspanya'nın Filistin Devleti'ni Resmen Tanıması Avrupa'da Büyük Yankı Uyandırabilir

İrlanda ve Norveç'in de İspanya'nın adımını takip ederek Filistin'i tanıma kararı almasının ardından İsrail, bu üç ülkenin büyükelçilerini geri çağırarak bu kararı "terörizmi ödüllendirme" olarak nitelendirdi.

İsrail'in Dışişleri Bakanı Israel Katz, üç ülkenin Filistin Devleti'ni tanıma kararıyla ilgili olarak "Bu adım, Orta Doğu'da istikrarsızlığı körükleyecektir" şeklinde konuştu.

Filistinli yetkililer ise üç ülkenin Filistin Devleti'ni tanıma kararını memnuniyetle karşılayarak, "Bu, Filistin halkının uzun süredir devam eden bağımsızlık mücadelesi için büyük bir zaferdir" dedi.

İspanya'nın Filistin Devleti'ni resmen tanıma kararı, uluslararası arenada büyük ses getirdi.

Slovenya ve Malta gibi diğer Avrupa Birliği ülkelerinin de benzer adımlar atmayı düşündükleri bildirildi.