‘İslamofobi Filminin Hollywood Oyuncusu Ve Yapımcısı Konyada

‘İslamofobi Filminin Hollywood Oyuncusu Ve Yapımcısı Konyada
48 ülkeden oyuncuların rol alacağı "İslamofobi" filmi oyuncusu Adam Dormi ve yapımcısı Harun Sevimli Konya’da Mevlana Müzesi’ni ziyaret ederek gözlem yaptı.

Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden, Hollywood oyuncusu Adam Dormi ve Filmin yapımcısı Harun Sevimli Konya’ya gelerek Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua eden Adam Dormi ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Konya halkı tarafından çok iyi karşılandıklarını söyleyen yapımcı Harun Sevimli, “Bizim amacımız 100 senedir üzerimizde oynanan oyunlar, algı operasyonlarını televizyonlarda duyuyoruz ama ne yazık ki fazla bir şey yapılmadığının kanatindeyiz. Gördüğümüz en büyük eksiğimiz bizim has öykülerimizi, yemeklerimizi kültürümüzü örfümüzü adetimizi kendi milletimizden tanıtma imkanına sahip olmadığımızı öğrendik. Senelerdir bunu acılarını yaşıyoruz. Bizde inşallah sinema sektöründe ve film sektöründe yeni bir adım atıp tamamiyle sinema ve film sektörünü değiştirmek istiyoruz. Bizim ha öykülerimizi kültürümüzü ahlakımızı dinimizi coğrafyamızı güzel misafir perverliğimizi bunları biz değil de yapamadığımız için Hollywood yıldızlarıyla kitlesi çok büyük olan insanlarla onlarla beraber ortak çözüm bularak çalışarak onların dünyaya açılmasını sağlamaktır” dedi.

“Büyük meblağlara gelen kişilerin hiçbiri ücret alamadı”

Bosna’daki savaşın etkisinin insanlara yansımasını ve zorlukların olduğu bir dönemin anlatıldığı “İslamofobi” filminde ‘Omar’ karakterini Adam Dormi’nin canlandırıldığını söyleyen Harun Sevimli, "Bağış ve barış projesi. Büyük meblağlara gelen kişiler inanınız hiçbiri ücret alamadılar. Ve öyle bir dönemden geçiyoruz ki coğrafyamız kaynıyor. Birde 2 hafta önce vize krimiz vardı. inşallah iyi niyetlerimizle bu da bir katkıda bulunur. Biz birbirimize lazımız. O yüzden onlarda sevgiyi o şartlara rağmen dediler ki ben geliyorum. Beni ilgilendirmiyor. Özellikle de Mevlana söz konusu olunca orada bulunmak istiyoruz dediler” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin bu güzelliği, bu insanlarının iyiliğini göstermemiz lazım, dünyaya açmamız lazım”

Hollywood oyuncusu Adam Dormi ise, “İlk önce Konya şehrine sonra Türkiye’ye çok teşekkür etmek istiyorum. Bizi güzel bir şekilde ağırladılar. Türkiye’ye gelmemin en önemli nedenlerinden biri bu projenin barış adı altında, bir sevgi buraya geldim. Ben Türkiye’yi seviyorum. Türkiye’nin bu güzelliği, bu insanlarının iyiliğini göstermemiz lazım, dünyaya açmamız lazım. Biz hepimiz güzel bir neşe içinde yaşayabiliyoruz. Hiç fark etmiyor, Hıristiyan, Yahudi, Müslüman biz hiçbir zaman umudu bırakmamalıyız, hep beraber çalışıp, hep beraber bir hedefimiz olması lazım. Sevgi, birliği ve beraberliği göstermemiz lazım, dünyaya açmamız lazım. Dünyadaki büyük global medyalar ne yazık ki elinden geldiği kadar insanlığı ve dinleri ayırmak için çaba gösteriyor. Biz de tam buna karşı hep beraber olmamız lazım.Benim ajansımdakiler aman dikkatli ol dedi. Gidersen orada patlamalar var, kaçırırlar dediler. Ben ona rağmen geldim. Dünyaca ünlü Oliver Stone’nun oğlu var Sean Stone buraya gelmeni tavsiye etti. Ben de buraya geldiğimde inanılmaz güzel insanlarla karşılaştım” ifadelerini kullandı.

Film yapımcısı Harun Sevimli ve Hollywood oyuncusu Adam Dormi ile beraberindekiler daha sonra Mevlana Müzesi’ni gezdi.