İŞKUR’dan 36 Bin TL Maddi Yardım 2024! Başvuru Şartları Belli Oldu!

İŞKUR’dan 36 Bin TL Maddi Yardım 2024! Başvuru Şartları Belli Oldu!
SGK, doğum yapan annelere İŞKUR üzerinden 36 bin TL’den fazla ödeme yapacağını açıkladı. Bu kapsamda, doğum sonrası işe dönen kadınlara destek verilecek. İşte detaylar…

Kadınların iş hayatındaki konumunu güçlendirmek için Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) doğum yapan annelere geri ödemesiz 36 bin TL'nin üzerinde maddi yardım yapılacak.

Devlet, SGK kaydı bulunan çalışan kadınlara yeni doğan bebekleri için ödeme yapıyor. Doğum yapan kadınlara sağlanan bu destek miktarı net 36 bin 852 TL'ye kadar ulaşıyor.

Ücretsiz veya ücretli izin hakkı, yarı zamanlı çalışma olanağı, süt izni gibi çeşitli avantajlar da, çalışan annelerin çalışma yaşamındaki rolünün güçlenmesi adına devlet tarafından sağlanıyor.

Doğum sebebiyle çalışma yaşamındaki ara veren ve sonrasında işlerine dönen anneler için geçiş süreci kolaylaştırılıyor. Yarı zamanlı çalışma seçeneğiyle, doğum sonrası işe dönen annelere aylık 18 bin 426 TL'ye kadar destek veriliyor.

en-dusuk-emekli-maasina-7-bin-tl-eklenecek-tarih-belli-oldu-mfgf-001.webp

ÖDEMELER İŞKUR’DAN YAPILACAK

Bu destek, çalışılmayan süreler için İŞKUR tarafından sağlanıyor ve mevcut brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. İŞKUR'dan yapılan ödemeler, kadınların kendi işverenlerinden aldıkları maaşa ek olarak ödeme yapılıyor.

Yarı zamanlı çalışma için brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan aylık ödeme miktarı 9 bin 925 lira 34 kuruşa kadar çıkarken, kadın çalışanların ilk doğumlarında 60 gün, ikinci doğumlarında 120 gün ve üçüncü doğumlarında 180 gün boyunca yarı zamanlı çalışma ve tam maaş alma olanağı bulunuyor.

Engelli çocukların doğması veya çoğul doğum durumlarında ise bu süreler esneklik gösterebilirken bu destekler ve esnek çalışma koşulları, kadınların iş hayatında istihdamını korumak ve artırmak amacıyla sağlanıyor.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Doğum izni süresince günlük net doğum ücreti, 444,44 lira olarak hesaplanıyor. Bu ödeme, aylık bazda 13 bin 333 liraya denk gelirken, doğum izni ücreti toplamda çalışan annelere 49 bin 777 lira olarak ödeniyor.

Bunun yanı sıra, annelere sunulan destekler arasında süt ve emzirme parası, yarım gün çalışma desteği, doğum yardımı, kreş yardımı gibi çeşitli alanlarda sağlanan destekler bulunuyor. Tüm bu yardımların toplam değeri ise 70 bin 345 lirayı aşıyor.