İlkokul mezunlarına ehliyette yarın son gün

İlkokul mezunlarına ehliyette yarın son gün
5 yıllık temel eğitim alanların ehliyet sahibi olabilmeleri için belirlenen süre yarın sona eriyor
1996 yılında Karayolları Trafik Kanunuʹnda yapılan değişiklikle, ehliyet alabilmek için aranacak, 8 yıllık temel eğitim (ilköğretim) mezunu olma şartı yarın başlayacak.
 
ʹʹİNSANIMIZA HAKSIZLIK OLURʹʹ
AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını cevaplandıran Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Birliği Derneği Başkanı Vedat Şahin, ilkokul mezunlarınında ehliyet alması gerektiğini belirterek, ʹʹİnsani bir haktır, bir kişiye köyünden kasabaya gelme demek doğru değildir. Avrupa Birliği ülkelerinin hiçbirinde sürücü belgesi için okul mezuniyet şartı bulunmuyor. Hatta okuma yazma bilmeyenlere bile sözlü sınavla ehliyet veriliyor. Bizim insanımıza haksızlık buʹʹ dedi.
 
Doğu ve Güneydoğu Anadoluʹda ilkokul mezunlarının yoğun olduğunu belirten Şahin, bölgeler arasında farklılık yaratmanın hukuki olmadığını ileri sürdü.
 
Karayolları Trafik Kanunuʹndaki değişikliğin sekiz yıllık eğitimi özendirmek amacıyla 1996 yılında yapıldığını hatırlatan Şahin, ʹʹKanunun topyekün değiştirilmesi gerekiyor. Hükümetin kurulmasını bekliyoruz. Hükümet kurulduktan sonra gerekli girişimlerde bulunacağız. 2004 ile 2006 yılları arasında bir süre ilkokul mezunlarına ehliyet verilmedi ve bu dönemde sahte diploma ticareti çok gelişti. Bu tür uygulamalar insanları kanuni olmayan yollara sevk eder. İnsanlar komşu ülkelerden ehliyet almaya ve Türkiyeʹde değiştirmeye yönelirlerʹʹ diye konuştu.
 
ʹʹSAHTE DİPLOMA ARTARʹʹ
Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, uygulamaya bağlı muhtemel sıkıntıların Karayolları Trafik Kanunuʹna eklenecek bir maddeyle aşılabileceğini söyledi.
 
ʹʹSekiz yıllık eğitimi delmek istemedikleriniʹʹ kaydeden Önal, ʹʹYasaya 2006 yılından önce ilkokulu bitirenlerin hiçbir kısıtlamaya uğramadan ehliyetlerini alabilmelerine ilişkin bir maddenin konulması gerekiyorʹʹ dedi.
 
Önal, söz konusu tekliflerini yaklaşık 6 ay önce Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçuʹya sunduklarını ifade etti.
 
Bu tür kısıtlamalar yerine yüksek ehliyet harçları, direksiyon eğiticilerinin iyi yetişmesi gibi konulara ağırlık verilmesi gerektiğini anlatan Önal, ʹʹSöz konusu uygulama ertelenmezse veya kanunda değişiklik yapılmazsa sürücü belgesiz araç kullanma, sahte diploma hazırlama ve sahte ehliyet vermeʹʹ gibi kanunsuzlukların artacağını öne sürdü.
 
DÜZENLEMENİN TARİHÇESİ
Sürücülerin eğitim kalitesini artırmak ve sekiz yıllık eğitimi özendirmek için ehliyet almada ilköğretim mezunu olma şartı arama uygulaması, 1996 yılında Karayolları Trafik Kanunuʹnda yapılan değişiklikle başladı.
 
Gelen tepkiler üzerine uygulamanın başlama tarihi önce 2000, daha sonra da 2004 yılına ertelendi.
 
2004 ile 2006 tarihleri arasında yaklaşık bir buçuk yıl hayata geçirilen düzenleme, 5 Temmuz 2006 tarihinde 5 yıl süreyle ertelenmişti. (AA)