İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ALTUNDAN YARIYIL TATİL MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ALTUNDAN YARIYIL TATİL MESAJI
İl Milli Eğitim Müdürü Sebahaddin Altun, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının birinci dönemini başarı ile tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Eğitim-öğretim yılı yarıyıl tatili nedeniyle bir mesaj yayımlayan İl Milli Eğitim Müdürü Sebahaddin Altun, “24 Eylül 2009 Perşembe günü başlayan 2009-2010 Eğitim-öğretim yılının birinci yarıyılı 22 Ocak 2010 Cuma günü sona eriyor.
 
İl genelinde İlk ve orta dereceli okullarda eğitim gören 44 bin 919 öğrencimiz ve 2 bin 364 öğretmenimiz 15 günlük tatilin ardından 08 Şubat 2010 Pazartesi günü eğitim-öğretime başlayacaklar. 24 Eylül 2009 Perşembe günü başladığımız 2009-2010 eğitim-öğretim yılının birinci dönemini başarı ile tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
 
Karne, eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencinin çalışmalarını herkesin anlayabileceği şekilde belirleyen bir değerlendirmedir. Yine bu karne gününde de takdir ve teşekkürlerle dolu karne getiren çocuklarımız olacağı gibi, düşük notlu karneleri olan çocuklarımız da olacak. Karneleri iyi olan çocuklarımız hediye ve ödüllerle karşılanırken, iyi olmayanlar da ceza ile karşı karşıya kalmamalıdır. Yargılama, cezalandırma, eleştirme ve olumlu ile karşılaştırma ailelerimizin yaptığı eğitim yanlışlarındandır. Hâlbuki her koşulda, anne-babalar çocuklarına karşı anlayışlı bir tutum içine girmelidirler. Unutmamalıyız ki zayıf bir karne, ebeveynlerden çok, çocuğun duygu durumunda farklılıklara yol açacaktır. Kendini yetersiz hissetme, mutsuzluk, umutsuzluk, derslerden uzaklaşma dışında bir de çevreden aldığı veya alabileceği olumsuz tepkilere karşı kendini koruma çabasına girecektir dedi.
 
Aileleri uyaran Altun, kendi öğrencilik yıllarınızı ve karnelerinizi hatırlayıp, çocuğunuzla empati kurmaya çalışınız. Sonuç ne olursa olsun sevginizi vurgulayın. Onu kardeşleri ve diğer akranları ile kıyaslamayın. Öncelikle çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini tespit edin.  Başarısızlığın utancını çocuğunuza yaşatmayın. Bunun yerine, çabalaması için onu teşvik edin. Çocuğunuzla yeteneklerine uygun hedefler belirleyin.  Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini ifade etmesine izin verin. Yorucu bir eğitim-öğretim yılının birinci dönemini geride bırakırken tüm öğretmen ve öğrencilerimizin tatillerini sağlık-mutluluk içerisinde geçirmelerini temenni ediyorum diye konuştu.