İktidarın Sözlerindeki Boşluk: CHP Lideri Özel'den Eleştiri

İktidarın Sözlerindeki Boşluk: CHP Lideri Özel'den Eleştiri
CHP lideri Özel, iktidarın verdiği sözleri tutmadığını belirterek, vatandaşların hayal kırıklığını dile getirdi.

Atanmayan öğretmenlerin ve laik, çağdaş eğitimi savunanların bir araya geldiği Büyük Eğitim Mitingi'nde konuşan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına karşı çıktı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak ise, liyakati ön plana çıkararak, “Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz" dedi.

Sendika başkanlarının ardından kürsüye gelen CHP lideri Özel, iktidarın taahhütlerini yerine getirmediğini vurgulayarak şunları ifade etti:

"Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, katledilen lise öğretmeni İbrahim Oktugan’ı, terör örgütünün katlettiği Aybike öğretmeni minnetle anıyoruz. Bu meydan Saraçhane, bu meydan tarihi bir meydan. Bu meydan ilk işçi mitinginin yapıldığı bir meydan.

Saraçhane’den Türkiye işçi sınıfını saygıyla selamlıyorum. Bu meydanda bugün atanmayan öğretmenler, mülakat mağdurları, müfredat itiraz edenler var.

Bir kusurları yok ki atanamamış olsunlar atanmayan öğretmenler. Kaldırılacağına söz verilen mülakatın sınavda 1,2. olduğu halde sorulan soruya yandaşça cevap veremediği için liyakatlı olduğu halde mülakat mağdurlarıyla birlikte herkes ve onlara destek olmak üzere burada bulunan herkese hoş geldiniz diyorum.

Diyorlar ki 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri kapsamında emekli olan kadar öğretmen atayacağız. Bu hesapla mevcut öğretmenlerin göreve gelmesi için 65 yıla kadar ihtiyaç var. Burada hatırlatıyorum. Ne diyordunuz itibardan tasarruf olur eğitimden olmaz. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum: madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Niye umut verdin, niye onlara sırtını dönüyorsun?

'Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız' diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz.

Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?

BAKAN TEKİN'E BÖYLE DEDİ: CUMHURİYETLE DERDİ OLAN BİR BAKAN
(Yeni eğitim müfredatına ilişkin) Cumhuriyet'le derdi olan bir Bakan, Cumhuriyet'le derdi olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. Seçim sloganı müfredat adı olamaz. Bu kafaya sonuna kadar direneceğiz" ifadelerini kullandı.