İkinci olan TL tasarımcısı: Birinci benimkiydi ama..

İkinci olan TL tasarımcısı: Birinci benimkiydi ama..
Yeni TL simgesinden daha çok beğenilen ancak birinci olamayan tasarım sahibinden ilginç bir iddia

 TLʹnin yeni simgesi tartışılırken, yeni simgeden daha çok beğenilen ancak birinci olamayan simgenin tasarım sahibi ilginç bir iddia ortaya attı. Vatanʹdan Gülümhan Gültenʹin haberine göre; ikinci olan tasarımın sahibi Hüseyin Artuk Merkez Bankasıʹnın aslında kendi simgesini seçtiğini, ancak Başbakan Erdoğanʹın kamuoyuna açıklanan simgeyi tercih ettiğini öne sürdü.

Merkez Bankasıʹnın düzenlediği ʹTL Simge Yarışmasıʹnın sonuçlarıyla ilgili tartışma sürerken, kamuoyunda ve sosyal medyada en çok beğenilen ancak birinci olamayan tasarımının sahibi Hüseyin Artukʹtan tartışma yaratacak bir iddia gündeme geldi.

VATANDAŞ ONAY VERDİ
TLʹnin en açık ve kolay anlaşılır simgesi olarak vatandaştan onay alan tasarımın sahibi Hüseyin Artuk, Merkez Bankasıʹnın önceki hafta, yarışma sonucunu bir basın toplantısıyla açıklayacağını kamuoyuna duyurduğunu, ancak ertesi gün son dakika açıklaması yaparak bu toplantıyı teknik nedenlerle iptal ettiğini hatırlattı.

Atuk bu iptalin gerçekte Merkez Bankasıʹnın kendi tasarımını birinci seçmesinden ancak Başbakanʹın tasarımları görmek istemesinden dolayı gerçekleştiğini öne sürdü. Artuk, Başbakanʹın bir başka tasarımı tercih etmesi nedeniyle kendisinin sadece teşvik ödülü aldığını öğrendiğini söyledi. Artuk şöyle konuştu:

BAŞBAKAN BENİMKİNİ SEÇMEDİ
"Yarışma sonucunda benim tasarımımın seçildiğini ancak son anda Başbakanʹın tasarımları görmek istediğini öğrendim. Merkez Bankasıʹnın da önceki hafta yapacağını duyurduğu toplantıyı bu yüzden ertelediğini öğrendim. Sonra Başbakanʹın incelediği, seçilmiş tasarımlar içinde, benimki yerine bu tasarımı seçtiğini, bu tasarımın birinci olduğunu duydum."

Rumuzu CNK88ʹdi
Merkez Bankası simge yarışmasına katılmak isteyenler şartname gereği başvurularına kendilerini belirtecek hiçbir bilgi yazamıyorlar. Her başvuran bir rumuz kullanmak zorunda. Birincilik ödülünü alan Tülay Laleʹnin de başvurusunu "Şirin" rumuzuyla yaptığı biliniyor. Hüseyin Artuk ise kendisi rumuzunun "CNK88" olduğunu söyledi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ
İzmirʹde yaşayan ve henüz Yaşar Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencisi olduğunu anlatan Artuk, seçilen tasarımla ilgili görüşleri sorulduğunda ise, "Geriye kalan 7 tasarımın sahipleri içinde bir tek ben öğrenciyim. Ben profesyonel değilim, sadece 3. sınıf öğrencisiyim. Ama Merkez Bankası, bizden, TLʹye açık, kolay anlaşılır, elle yazımı kolay, akılda kalıcı, özgün olma" açılarından en iyi tasarımı yapmamızı istedi. Yani TLʹnin simgesinin vatandaşın, manav ve bakkalın anlayabileceği bir simgesi olsun istendi. Biz de tasarımımızı böyle yaptık. Kazanan eserin buna uygun olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

MERKEZ BANKASI TEBRİK ETTİ
Atuk yarışma sonuçlarının açıklandığı toplantının ardından Merkez Bankasıʹndan bir yetkilinin kendisini aradığını, "Toplantıda sizi misafir edemedik. Ancak Nisan ayında yapılacak Genel Kurulumuzʹda sizi ağırlayacağız" dediğini ve tebrik ettiğini belirtti