İki Kooperatifimize Daha Tarımsal Kalkınma Kredisi

İki Kooperatifimize Daha Tarımsal Kalkınma Kredisi
Karaman Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Demiryurt ve Çoğlu Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Projeleri kapsamında kredi desteği sağlandığını açıkladı.

 Elvan, Demiryurt Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 30.12.2005 tarihinde 300 Başlık (30 Aile X 10 Baş/Aile) Merkezi Süt Sağım Üniteli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Projesi uygulamak üzere kurulduğunu ve toplam 1.437.187 TL. kredi kullandırıldığını belirtti. Bu kapsamda projenin inşaat ve makine ekipman kısmının tamamlandığını belirterek kooperatifin 300 adet damızlık büyükbaş hayvan alım ihalesinin ise 05.06.2012 tarihinde yapılacağını söyledi.

Elvan, Çoğlu Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 180 Başlık (30 Aile X 6 Baş/Aile) Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Projesinin 2012 yılı yatırım programına alındığı müjdesini de vererek Kooperatifin 180 Başlık Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Projesi için toplam 818.583,00 TL. Kredi tahsis edildiğini sözlerine ekledi.

Özellikle Demiryurt Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin uygulamakta olduğu proje, müşterek ahır inşaatı ve Merkezi Süt Sağım Ünitesi özelliğinden dolayı ülkemizde uygulanan örnek projelerden birisi olduğuna değinen Elvan, Her iki kooperatifin tam kapasiteyle üretime başlaması durumunda 5. yılın sonunda ortalama 16.200 ton süt satışı ve günümüz rakamları ile de 1.500.000 TL. bir gelirin elde edileceğine vurgu yaptı.

Yapılan tüm çalışma ve gayretler ile sağlanan kredi ve desteklerden dolayı emeği geçen herkese teşekkür eden Elvan, sözkonusu kredilerin kooperatiflerimize hayırlı olmasını diledi.