İbrala Barajı Su vermeye başladı

İbrala Barajı Su vermeye başladı
Yeşildere Belediye Başkanı İbrahim Koçak, yaptığı basın açıklamasında İbrala Barajının su vermeye başladığını söyledi.

 1997 yılında temeli atılan fakat ödeneksizlik nedeniyle yapımı geciken İbrala Barajı inşaatına Dsi Genel Müdürü olan şimdiki Su ve Orman Bakanımız Veysel EROĞLU’nu Yeşildere Belediyesi olarak 2005 yılında davet edilmişti. Yeşildere Belediye Başkanı İbrahim KOÇAK ile birlikte Baraj inşaatında inceleme yapan EROĞLU Baraj müteahhidiyle yapılan yeni bir anlaşma ve protokol sonucu yeterli ödenek gönderilmiş ve baraj inşaatı bitirilmişti.

Yeşildere Belediye Başkanı İbrahim Koçak yaptığı açıklamada; “Yeşildere beldemizde bulunan DSİ tarafından yaptırılan ve 11.11.2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılış töreni yapılması sonucu baraj su toplamaya başladı. Açılış tarihinde saniyede 250 litre su gelen baraja karların erimesiyle saniyede ortalama 25 m3 su gelmeye başladı ve barajın 1/3 doluluk oranına ulaştı ve dolmaya devam ediyor.

İbrala Barajında toplanan suyun % 36 sı Karaman’a içme suyu olarak verilecek, arta kalan su ise Yeşildere, Sudurağı Beldesinin Sulama Kooperatifi sahası dışında kalan arazilerinin ve yakın köylerin arazilerinin sulanması için planlanmıştır. Kapalı sistemin ihalesi yapılmış 2014 yılına kadar iki Beldenin ve İbrala Barajı sulama sahası içine alınan köylerin katılımıyla Sulama Birliği oluşturulacak ve kapalı sistem sulamaya geçilecektir.

Kurban Kesilerek yapılan açılış törenine Yeşildere Belediye Başkanı İbrahim KOÇAK, DSİ Şube Müdür Vekili Eyüp ARSLAN, DSİ Teknik Personeli Mehmet ÖZKAN, Baraj Şantiye Şefi Oktay ATAKAN, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Gülşen KOÇAK, Mahalle Muhtarları ve halkın katılımıyla 08.04.2012 Pazar günü saat 17.00 de baraj kapağı ilk defa açıldı ve saniyede yaklaşık 10 m3 su ana dereye ve arklara verilmeye başladı.” Denildi.