Hız Sınırı Değişti

Hız Sınırı Değişti
90 kilometreden 110 kilometreye yükselten yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kamuoyunda "duble yol" olarak bilinen şehirlerarası bölünmüş yollarda azami hız sınırını saatte 90 kilometreden 110 kilometreye yükselten yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle şehiriçi ve şehirlerarası yollardaki hız sınırları ile trafik ceza puanları yeniden düzenlendi. Yönetmeliğe göre yerleşim yeri içinde otomobil, otobüs, minibüs, kamyon ve kamyonet için hız sınırı saatte 50 kilometre olarak belirlendi.
Yerleşim yeri dışındaki yollar için ise "şehirlerarası çift yönlü karayolları" ve "bölünmüş yol" ayrımı yapıldı. Buna göre, şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı otomobil için saate 90 kilometre, otobüs, minibüs, kamyon ve kamyonet için saatte 80 kilometre olarak belirlendi. Şehirlerarası bölünmüş yollarda ise otomobiller için hız sınırı saatte 110 kilometreye yükseltildi.
 
Bölünmüş yollarda otobüs ve minibüs için hız sınırı saatte 90 kilometre, kamyon ve kamyonet için ise saate 85 kilometre olarak belirlendi.
"Hız sınırlayıcı cihaz bulundurma ve kullanma zorunluluğu" olan araçlarda ise yol ayrımı yapılmaksızın M3 sınıfı otobüslerde hız sınırı ayarlaması saatte 110 kilometre, N3 sınıfı kamyon ve çekicilerde ise saatte 90 kilometre olarak belirlendi. Bu araçlar şehir içi yollarda ise, diğer araçların tabi olduğu azami hız sınırlarına uymak zorunda olacaklar.
 
Yönetmelikle düzenlenen trafik ceza puanlarına göre taşıma sınırı üstünde yolcu almaya 10 ceza puanı, karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapmaya 15 ceza puanı, tehlikeli ve zararlı maddeleri gerekli izin ve tedbirleri alınmadan taşımaya 15 ceza puanı uygulanacak.