“Her Şey Matematik İle Başlar” Projesi Tanıtıldı

“Her Şey Matematik İle Başlar” Projesi Tanıtıldı
Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilmekte olan ve Türkiye dâhil 6 ülkenin ortak olarak yürüteceği “Her Şey Matematikle Başlar” isimli Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Grand Karaman Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısına İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, 6 ülkeden temsilciler, eğitimciler ve basın mensupları katıldı.

“Projenin amacı matematik öğrenme konusunda güçlük yaşayan öğrencilerin sorunlarına mobil uygulama ile çözüm bulmak”

Toplantıda bir selamlama konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, projenin amacından bahsederek proje ile matematik öğrenme konusunda güçlük yaşayan öğrencilerin sorunlarına mobil uygulama ile çözüm bulmak olduğunu ifade etti. Çalışkan, “Temel amacımız, bazı alanlarda bunun başında matematik geliyor öğrenme güçlüğüyle alakalı sorunlar yaşayan öğrencilerimize bir çalışma yapmak için projeyi geliştirdik. Bunu kendi içimizde değil bu iş için kafa yormuş diğer ülkelerdeki meslektaşlarımızla bir araya gelerek çalışmalara başladık. Bunu da bir mobil uygulamaya dönüştürdük. Bu projede emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Müdürlüğümüzün AR-GE ekibi bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma başlattı”

Proje hakkında bilgi veren İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılıç, “Matematikteki kendi mevcut durumumuzu analiz ettiğimiz zaman Türkiye’de 2021 yılı YKS sonuçlarına göre matematikte ortalama 40 soruda 5.54. 40 sorudan 5.54 matematikte ne kadar geride olduğumuzun ifadesi. Bu sebeple Bakanlığımız da tüm yurtta matematik seferberliği başlattı. Bu kapsamda matematik üzerine çalıştaylar, seminerler, toplantılar, konferanslar başlatıldı. Türkiye’de matematik alanında çalışmalar yapılıyor. Müdürlüğümüzün AR-GE ekibi bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma gerçekleştirdi. 2021 yılında çalışmalara başlayan ekip 6 farklı ülkeden 211 bin Euro’luk projenin hibe desteğini almaya hak kazandı. Bütçesi yüksek bir meblağ.” diye konuştu.

“Matematik öğrenme güçlüğü Türkiye’de ve tüm dünyada var”

Projenin temelinde aslında matematik öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin tespiti var diyerek konuşmasını sürdüren İsmail Kılınç,  “Matematik öğrenme güçlüğü Türkiye’de ve tüm dünyada var. Matematiği bir türlü öğretemiyoruz ya da öğrenemiyoruz. Bu alanda matematik öğrenme güçlüğü çeken öğrencileri tespit etmek üzere 6 farklı ülke Türkiye, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İtalya ve Romanya’da mobil aplikasyon geliştirmeyi planlıyoruz. Nasıl bir aplikasyon? 6 tane seviyeden oluşan matematikteki öğrenme kayıplarıyla ilgili birinci seviye öğrenme, ikinci seviye öğrenme gibi mobil aplikasyonla, içinde oyunlarla desteklenen bir platform üzerine mobil uygulama yapacağız. Sadece 6 farklı ülkeyle bu uygulama kalmayacak 33 farklı dile çevrilecek. Dünyadaki herkesin ücretsiz kullanımına açacağız. Matematik seferberliğini tüm dünyaya yaymış olacağız” ifadelerini kullandı.

Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen, Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya ve Romanya ortaklığında proje 24 ay sürecek.

Ayrıca proje kapsamında Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya ve Romanya’dan gelen eğitimciler İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı makamında ziyaret ederek Karaman’a ve eğitime ilişkin bilgi alışverişinde bulundular.