HAS PARTİʹDEN VEKİL ADAYI OLMAK İSTEYENLER

HAS PARTİʹDEN VEKİL ADAYI OLMAK İSTEYENLER
HAS Parti Karaman İl Seçim İşleri Başkanı Vehbi KOÇ Milletvekili aday belirleme yöntemlerini açıkladı;
 
HAS Partiʹde adayları Üyeler belirleyecek
 
Yüzde 1ʹin üzerinde üyeye sahip illerde milletvekilli aday adaylarını üyeler belirleyecek. Karaman İl Seçim İşleri Başkanı Vehbi KOÇ, Halkın Sesi Partisi (HAS PARTİ)ʹde yüzde 1ʹin üzerinde üyeye sahip illerde milletvekili aday adaylarını üyelerin belirleyeceğini kaydetti.
Karaman İl Seçim İşleri Başkanı Vehbi KOÇ aday belirleme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. 11 Mart 2011 Cuma günü aday adaylarının müracaatlarının il başkanlıkları ile genel merkezde kabulüne başlanacağını ifade eden Vehbi KOÇ, 20 Mart 2011 Pazar günü ise aday adayı müracaat dosyalarının Genel Merkeze gönderilmesinin son günü olduğunu ifade etti.
Trabzon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul ve Genel Merkez başta olmak üzere 5 bölgede aday adaylarıyla mülakat ve görüşmelerin yapılacağını anlatan Vehbi KOÇ, kesinleşmiş aday adayları listelerinin ise 25 Mart 2011 Cuma günü illere gönderileceğini ifade etti. Bir gün sonra da kesinleşmiş aday adaylarının bilgilerinin teşkilatlara gönderileceğini ve 6 gün içerisinde kesinleşmiş aday adaylarının il ve ilçe teşkilat toplantılarında kendilerini tanıtma fırsatı vereceklerini vurgulayan Vehbi KOÇ, 1-2-3 Nisan tarihlerinde de genel merkezden katılım ile üye yoklamasının yapılacağını söyledi. Vehbi KOÇ yüzde 1ʹin üzerinde üyeye sahip illerde milletvekili adaylarını üyelerin belirleyeceğini ifade ederek, bu sayıya ulaşmayan illerde ise illerde ve merkezden yoklamaların yapılacağına dikkati çekti.
 
"GENÇLERDEN ADAYLIK ÜCRETİ ALINMAYACAK"
" Vehbi KOÇ, 30 yaş üzerinde olup aday adaylığı başvurusunda bulunanlardan asgari ücret miktarı alacaklarını belirterek şunları kaydetti: "30 yaş altı gençlerden ücret alınmayacaktır. Kadın ve engellilerden sembolik olarak asgari ücretin yarısı kadar para alınacak. İllerde ilk 5 aday adayı arasında en az 1 kadın aday olacak. İllerde ilk 10 aday arasında en az 1 engeli aday olacak. Bu aday adaylığı belirleme süreci şeffaf ve açık olacak. Genel Merkez sürece müdahale etmeyecek. İllere teknik destek verecek. Bütün süreç işleyecektir. Kapılarımız herkese açıktır. Siyasi anlayışımız halka açık olacaktır. HAS Partiʹde ayrıcalıklı bir sınıf siyaset yapmayacaktır. Bu anlamda yönetim ve karar süreçlerinin bütününde halkın olduğu bir süreci yöneteceğiz. İnşallah en iyi sonucu alacağımızı da ümit ediyoruz.
 
"HAS PARTİ ADAYLARLA SÖZLEŞME İMZALAYACAK"
ʹʹ Türkiyeʹde ilk kez bir siyasi partinin aday adayları ile sözleşme imzaladığına da vurgu yapan Vehbi KOÇ, "Seçim sürecinde herkes birbirinin aleyhinde konuşabilir. Ama hiçbir HAS Parti aday adayı arkadaşımız, kesin doğrulanmamış bir iddiayı dile getiremez. Ayrıca bu sürece ilişkin nasıl davranılacağı konusundaki tespitlerimize de bu sözleşmede yer verdik. Bu süreç mümkün olduğu kadar açık ve şeffaf bir şekilde yürütülmelidir" ifadelerini kullandı. Aday adayı sözleşmesi imzalayan kişinin Has Partiʹnin benimsemiş olduğu düşünce, felsefe, siyaset yöntemi ve üslubuna dikkat etmesi gerektiğini de anlatan Vehbi KOÇ, sözleşmede yer alan maddelerin bazılarını şöyle sıraladı: "İnsanların ekmeğini ve hürriyetini teminat altına almayı siyasette olmasının varlık nedeni sayar. İnsanların söz yetki ve karar hürriyetlerinin hiçbir şekilde elinden alınamayacağını kabul eder. Bugüne kadar insanları köleleştiren sistemlerle mücadele eden farklı felsefe ve değer yargıları ile hareket edenlerin HAS Partiʹde birleştiğini ve kendisinin de kula kulluğa, sömürüye, adaletsizliğe karşı çıkanlarla gücünü birleştireceğini ve bu çağrıyı herkese ulaştıracağını kabul eder"