Hacivat ve Karagöz: Öğretmenlerin Sahnedeki Serüveni

Hacivat ve Karagöz: Öğretmenlerin Sahnedeki Serüveni
Ayşe Gül Küçüksümbül, 18 yıldır anasınıfı öğretmeni olarak görev yapıyor. Hacivat rolüne geçişi, geçen Ramazan ayından önce bir priz arızasıyla başladı.

Ayşe Gül Küçüksümbül, Karaman Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda anasınıfı öğretmeni olarak görev yapıyor. Son olarak Piri Reis Kültür Merkezi'nde Hacivat-Karagöz oyununda sahne aldı. Oyun sırasında Hacivat karakterini canlandırdı ve seyircilere keyifli anlar yaşattı. Mustafa Şahin adlı meslektaşıyla birlikte performans sergiledi. Gösterinin sonunda öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirdiler.

hacivat.webp

Ayşe Gül Küçüksümbül, 18 yıllık bir anasınıfı öğretmeni olarak görev yapıyor. Hacivat karakterine dönüşüm hikayesini anlatırken, bu yolculuğun başlangıcının geçen Ramazan ayından önce bir arızalı prizle başladığını belirtti. Daha önce sınıfındaki öğrencilere yıllardır Hacivat-Karagöz gölge oyununu oynattığını paylaştı.Küçüksümbül,“Yine bir gün öğrencilerime oyunu oynamak için karanlık oda lazım oldu. Okulumuzdaki kütüphaneye çocuklarla birlikte indiğimizde priz çalışmayarak ışıklar yanmadı. En karanlık oda da müdürümüzün odasıydı. Çok tesadüfü bir şekilde oraya çıktık. O sırada da müdür bey yaptığımız oyunu gördü. O da bu durumu milli eğitim müdürümüze aktarmış.Daha sonra Karagöz’ü oynayan öğretmenimiz Mustafa Şahin beni haberlerde görerek, bana Ramazan ayında eğer ona eşlik edersem birlikte bir gölge oyunu oynayabileceğimizin davetini gönderdi. Bir pazar günü kendisiyle buluştuk. Ben de ona bunu önce tiyatro olarak sonrasında da gölge oyunu oynayalım dedim. Bu süreçte tereddüt ve endişelerimiz vardı ve o da bunu kabul etti. Ramazan’da ilk oyunumuza çıktık. Bizim için çok keyifli ve çok stresli bir süreçti. Bu da bizim gölge oyunsuz ilk tiyatro oyunumuz oldu. İzleyen herkesten çok olumlu dönüşler aldık. Aslında biz de hiç beklemiyorduk böyle olumlu düşünceler olacağını. Özellikle çocuklar çok beğendiler ve oynuyorlar. Şimdiden bir hayran kitlemiz oluştu. Ben de bu durum karşısında oldukça şaşkınım. Devamı inşallah gelir. Çocuklardaki o mutluluğu, o neşeyi ve ışığı göründe insan bununla kamçılanıyor“ dedi.

karagoz.webp

Sahnede Karagöz karakterini canlandıran sınıf öğretmeni Mustafa Şahin, velisinin önerisiyle bu rolü üstlendiğini ifade etti.Musatafa Şahin,“Hacivat ve Karagöz’ü okula geldiğimde küçük denemeler yaparak alıştım. 10 yıl önce bir velimin bana Hacivat-Karagöz sahnesi hediye etmesiyle bu serüven başladı. Benim en büyük şaşkınlığım, Hacivat’ın bir bayan olmasıdır. Belki bu durumun da Türkiye’de ilk olmasıdır. Çok şükür başardık. Beğenildiğimizi ve güzel dönüşler aldığımızı görüyoruz. Karaman’da da Hacivat ve Karagöz oyunu yapan yok. Bu da Karaman’ımıza bizim bir hediyemiz olsun. Bizim işimiz öğretmenlik olduğu için hep çocuklarla. Küçük çocukların bunları seveceğini zaten biliyorduk. Biz güzel başladık. İnşallah bu şekilde devam eder“ diye söyledi.